válkaČeskoslovenskoobjevy

Němci se zbláznili, zmenšili celá města a vytvořili největší vlakodráhu na světě

Dávejte si pozor, aby vaše dítě nevidělo Miniatur Wunderland v Hamburku. Pak by po vás mohlo chtít k Vánocům nejen vláčky, ale i města, letiště, stadiony, žraloky, vrtulníky, raketoplány … V hamburské atrakci totiž zmenšili a rozhýbali doslova celý svět.

Tomáš Chalupa 26. září 2014

Mnohem víc než obří vlakodráhu připomíná hamburský Wunderland počítačové simulátory měst, jako bylo slavné Sim City. Jezdí tu nejen vlaky, ale i auta, jsou tu letiště, přístavy, požární stanice, policie, banky. Vše je vyvedeno do naprostých detailů. Policie měří rychlost a občas některé auto zastaví, lupiči se v podzemí snaží dostat do trezoru banky, lidé sledují sportovní zápasy na stadionu, nešikovný soused řeže pilou strom, který spadne na dům, potápěče pod vodou pronásleduje žralok…

Nechybí ani střídání dne a noci

Nechybí ani střídání dne a noci

Vytvořit obří dílo na 13 000 čtverečných metrech trvalo 5000 hodin. Ročně atrakci navštíví přes milion lidí. Osm oddělených částí je propojeno 13 kilometry železnice. K vidění je Skandinávie, Německo, Rakouska, Švýcarsko a dokonce Amerika. Mezi těmito zeměmi projíždí 900 vlaků. Na celý monumentální svět dohlíží lidé v počítačovém centru, které řídí pohyb lodí letadel, vlaků a vůbec všeho, co se ve Wunderlandu hýbe. Do roku 2020 by tvůrci chtěli přidat části Anglie, Itálie, Francie a dokonce části Afriky. Možnosti Wunderlandu jsou, zdá se, nekonečné.

Další články

Zavří­t reklamu