Důl Prosper-Haniel by se už za rok mohl stát vodní elektrárnou

Důl Prosper-Haniel by se už za rok mohl stát vodní elektrárnou | zdroj: sciencealert.com


Němci předělají starý uhelný důl na vodní elektrárnu

TÉMATA: projekty | technologie | energie

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2017 | 11:00

Starý důl na uhlí se díky unikátní technologii změní na vodní elektrárnu, která vyrobí elektrickou energii pro 400 000 domácností. Ten důl se jmenuje Prosper-Haniel a přeměna na elektrárnu má nastat už příští rok.

Tým vědců pracující pro soukromé společnosti už v roce 2012 provedl a sepsal studii na využití tohoto dolu pro účely výroby energie. Pokud by tento projekt uspěl, i další doly by mohly být takto přeměněny na elektrárny. V čem vlastně celý systém spočívá?

Důl je vlastně 600 metrů hluboká jáma. Tím se docílilo převýšení, které běžně není možné v přírodě najít. V podstatě jde o to vytvořit na povrchu dolu vodní rezervoár a pak ho trubkami hnát dolů do šachty, kde jsou turbíny. Voda tak vytvoří elektrickou energii, která se v elektrárně také skladuje. V Porýní, které je vesměs rovinaté, je to unikátní příležitost k vybudování vodního zdroje elektrické energie, přestože tomu přírodní podmínky nejsou nakloněny. Celý komplex je doplněn také větrnými a slunečními elektrárnami a celý systém by měl dokázat generovat elektrický proud pro 400 tisíc rodin.

Prosper-Haniel není jediný důl, který takto funguje. Podobné projekty se realizují v USA a jeden se připravuje v opuštěném zlatém dole v Austrálii. Jednou z výhod těchto projektů je, že jsou citlivé k životnímu prostředí a prakticky nijak do něj negativně nezasahují. V elektrárně také vzniknou pracovní místa pro místní obyvatele. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu