válkaČeskoslovenskoobjevy

Němci poničili Coventry jako žádné jiné město v Anglii

Němci poničili Coventry jako žádné jiné město v Anglii
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

V noci ze 14. na 15. listopadu roku 1940 přilétly svazy německých bombardérů nad průmyslové město Coventry a zasypaly ho bombami. Letouny přilétaly a odlétaly po 11 hodin, bomby na město padaly po celou tu dobu. Město se proměnilo v prach. Historik Frederick Taylor vysvětluje, co za celým náletem, který se zapsal do dějin Velké Británie, stálo.

Tomáš Chalupa 26. května 2021

Na podzim vzhledem k průběhu letecké bitvy o Británii dalo německé velení větší důraz na noční nálety. Za denních utrpěla totiž luftwaffe velké ztráty a ty si nemohla dlouhodobě dovolit. Hitler doufal, že intenzivní noční bombardování přiměje Brity podepsat mír. Nic takového se ale v první polovině listopadu ani nerýsovalo na obzoru a Hitler byl z tvrdošíjného odporu Britů frustrován. Nařídil napadat zejména industriální oblasti důležité pro válečnou výrobu. Viděno touto optikou bylo Coventry velmi lákavým cílem – vyráběly se zde letecké motory, radary, navigační přístroje a vojenská vozidla. O koncentraci průmyslu v tomto městě dobře věděla nacistická rozvědka a tím pádem i vrchní velení.

Ve velení německého letectva fungoval britský výbor složený z leteckých důstojníků, pracovníků rozvědky a akademiků. Ti měli vytipovávat vhodné cíle pro nálety a Coventry doporučovali nejen pro jeho průmysl, ale také proto, že to byla bašta konzervativců a celkově zde byli silně zastoupení lidé horující pro boj s Němci za každou cenu. Bylo by skvělé zlomit jejich vůli a ještě přitom zničit cenné průmyslové podniky. Bylo rozhodnuto, že město Coventry bude exemplárně potrestáno nálety.

Thumbnail # Nejhorší nálet Prahy: Proč bombardovali Emauzský klášter a byl to skutečně tragický omyl?
Mohlo by Vás zajímat:

Nejhorší nálet Prahy: Proč bombardovali Emauzský klášter a byl to skutečně tragický omyl?

Němci začali Coventry bombardovat pravidelně, nicméně velkou operaci s názvem Měsíční sonáta (pojmenovanou podle klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena) připravili právě na polovinu listopadu. Do akce měl být poslán letecký svaz vybavený novým zaměřovacím zařízením X-Gerät, který výrazně zpřesnil bombardování cílů. Nad město také letěla naváděcí letadla vybavená zápalnými bombami. Ty shodily jako první a požáry pak sloužily jako navigační body pro ostatní bombardéry (tuto taktiku později využívali také Spojenci).

Bombardování bylo naplánováno a promyšleno do nejmenších detailů, aby bylo město skutečně srovnáno se zemí. Byla zničena telefonní ústředna, elektrické a plynové vedení, kanalizace, vodní rezervoáry, továrny a také chlouba města – katedrála. To vše bylo zničeno v první fázi náletu, další letadla se pak zaměřila na záchranné a hasičské týmy a dále rozsévala zkázu ve městě.

Thumbnail # Japonci bombardovali Čínu blechami nakaženými morem
Mohlo by Vás zajímat:

Japonci bombardovali Čínu blechami nakaženými morem

Když odletěly poslední bombardéry, město leželo v ruinách. Zemřelo 568 obyvatel, což bylo vysoké číslo. Celé rodiny zahynuly v primitivních krytech u domů, které nemohly odolat intenzivnímu bombardování. Zkáza města byla z německého pohledu dokonalá. Luftwaffe nálet slavila jako velký úspěch, dokonce vzniklo nové slovo „coventriert“, tedy coventrizování, což mělo znamenat letecké zničení města.

Jenže úspěch to byl jen zdánlivý. Město bylo zle poničeno, ale Britové nebyli ani o píď blíže rozhodnutí vzdát se a uzavřít mír. Navíc nálet byl celosvětově prezentován jako důkaz německého barbarství. Američané, doposud neutrální, začali mnohem více zvažovat účast ve válce a také posílat do Británie vojenský materiál. Britové se navíc pochopitelně cítili oprávněni oplácet Němcům stejnou mincí. Když se o dva roky později karta začala obracet a britské bombardéry začaly napadat německá města, předlohou jim byl útok na Coventry. Němci dostali rychle ochutnat svou vlastní medicínu. Nejvíce „coventrizovaným“ městem se tak nakonec staly německé Drážďany.

Thumbnail # Armagedon zvaný Drážďany: zničení německé Florencie dodnes vyvolává kritiku
Mohlo by Vás zajímat:

Armagedon zvaný Drážďany: zničení německé Florencie dodnes vyvolává kritiku

Na závěr ještě Taylor vyvrací některé spekulace. Není zřejmě pravda, že Churchill věděl o náletu dopředu a nechal jej proběhnout, aby naopak Brity ještě více semknul v boji proti Němcům. Rovněž asi není pravdou, že Britové mohli obyvatele města před útokem evakuovat, pokud o něm věděli. Coventry mělo čtvrt milionu obyvatel, tudíž chaos, který by při takové operaci nastal, by byl těžko zvladatelný a ve výsledku mohl celou situaci ještě zhoršit. Konspirační teorie tak považuje Taylor za mylné.

Coventry se stalo symbolem zkázy ale také odporu Britů vůči nepříteli, který je nikdy nedokázal zlomit.

Další články

Zavří­t reklamu