válkaČeskoslovenskoobjevy

Němci je stříleli ze zálohy a unášeli do Říše. Sosáci byli obětními beránky československého státu

Němci je stříleli ze zálohy a unášeli do Říše. Sosáci byli obětními beránky československého státu
Zdroj: wikipedia commons
+ 12 fotek+ 13 fotek

Před 80 lety, 23. října 1936, byla v tehdejším Československu založena Stráž obrany státu (SOS). Nová ozbrojená složka měla chránit naše státní hranice před napadením ze strany nacistického Německa. Její příslušníci, kterým se říkalo sosáci, měli být prvními, kdo se střetnou s agresorem.

Yvonne Pokorná 22. října 2016

Předpokládalo se, že v případě napadení budou prapory SOS schopny zastavit první nápor agresora a poskytnou armádě určitý čas na přípravu. Proto se počítalo i s jejich vysokou úmrtností. Byli vyzbrojeni pistolemi, puškami, lehkými kulomety a granáty. K plánovanému dozbrojení těžkými kulomety již nedošlo, navíc mnoho oddílů dostalo jen část patřičného vybavení. Jejich situaci komplikovaly i rozporuplné příkazy – na jednu stranu měly stráže hranice bránit, na druhou stranu ale nesměly vystřelit.

Jednotky SOS často stály před hlavním obranným postavením. Velice dobře jejich pocity vyjadřuje úryvek z dopisu dozorce finanční stráže Vítězslava Hofírka, jednoho z obránců stanice v Liptáni, který svým rodičům 18. září 1938 napsal toto: “Je to zde snad horší, než vám píši. Situace je taková, že není naděje, aby nedošlo k válce. Jsme zde samí finančníci a četníci, vojsko žádné. Je nás málo a posila nejde. Vím dnes určitě, že se z toho nedostanu, dojde-li k něčemu. Jsme obětní beránci vydaní napospas těm, kteří nás chtějí napadnout. Strach ale nemám ani já, ani moji kamarádi a stane-li se něco, buďte na mě hrdí, že jsem padl pro naši drahou vlast, a neplačte pro mne. O to jediné vás prosím.” O čtyři dny později byl henleinovci zavražděn.

Stráž obrany státu působila v letech 1936 až 1939. V době války o československé pohraničí padlo celkem 312 sosáků a 230 jich bylo zraněno. Mnoho jich také skončilo v německém zajetí. Po německé okupaci byla SOS rozpuštěna a nikdy již nebyla obnovena. Řada jejích příslušníků se během války zapojila do domácího i zahraničního odboje.

Další články

Zavří­t reklamu