válkaČeskoslovenskoobjevy

Němci chtěli roztavit z vesmíru celá města pomocí obřího zrcadla

Němci chtěli roztavit z vesmíru celá města pomocí obřího zrcadla
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je to zřejmě nejšílenější nacistická tajná zbraň. Přes míli dlouhé zrcadlo umístěné na oběžnou dráhu mělo být zaměřené na konkrétní místa na Zemi. Města nebo části oceánů se měly roztavit koncentrovanými slunečními paprsky. Mělo to ovšem jeden háček, Němci nikdy nevzlétli do vesmíru.

Tomáš Chalupa 7. ledna 2015

S překvapivým zjištěním přišel hned po skončení druhé světové války časopis Life, který v roce 1945 otiskl článek obsahující výpovědi odborníků americké armády. Ti tvrdili, že nacisté měli plány na stavbu obřího zrcadla, nebo spíš čočky, kterou chtěli umístit na oběžnou dráhu. Odtud by ji pak zaměřovali na konkrétní místa na Zemi. Koncentrovaný světelný paprsek by byl schopen proměnit v popel celá města.

Za vším měly stát plány jednoho z otců německého raketového programu Hermanna Obertha, který byl spojen také s některými dalšími tajnými projekty nacistů. Podle jeho výpočtů měla konstrukce sluneční zbraně trvat patnáct let a spolykat tři miliony marek. Oberth svůj nápad původně maskoval velmi mírumilovnými úmysly. Zrcadlo mělo poskytnout plný sluneční svit lidem kdekoliv na planetě na vyžádání. Jenže brzy odhalil pravou podstatu zařízení, když jej nazval „ultimátní zbraní“. Podle jeho zápisků mělo vše fungovat velmi prostě. „Je to stejné, jako když školáci malými sklíčky dělají prasátka na zdi,“ popisoval svou ultimátní zbraň Oberth.

Přestože vše vypadá jako sci fi z pera Julese Verna, Američané prohledávající německé archivy a plány byli přesvědčeni, že se nacisté Oberthovým nápadem skutečně vážně zabývali. Dokonce údajně vedli rozhovory s několika lidmi, kteří byli s projektem velmi dobře obeznámeni. Na světlo tak vyplul například fakt, že se při obsluze zbraně počítalo s orbitální stanicí s lidskou posádkou, hydroponickými zahradami pro získávání kyslíku a dokovacím systémem pro zásobovací lodě. Celé zařízení mělo být 22 236 mil nad Zemí.

Papír snese hodně a je skutečně možné, že se Hitler a jeho vědci podobnými úvahami zabývali. Je ale nepochybné, že nacisté ani nikdo jiný v té době nedisponoval ani zlomkem potřebných technologií, které by umožnily takto gigantický projekt. Ostatně v roce 1999 Rusové uvažovali o něčem podobném, opět pod pláštíkem velmi mírumilovných úmyslů. Chtěli poslat více slunečních paprsků na Sibiř a ulehčit tím místním lidem. Jenže celý projekt se ukázal technicky mimořádně náročný a samozřejmě drahý, takže je dodnes na Sibiři stále zima.

Další články

Zavří­t reklamu