válkaČeskoslovenskoobjevy

Němci běsnili i po kapitulaci, bitva u Slivice učinila jejich řádění přítrž

Němci běsnili i po kapitulaci, bitva u Slivice učinila jejich řádění přítrž
Zdroj: armyweb.cz

Válka neskončila zdaleka podepsáním oficiální kapitulace v Berlíně. Mnoho vojáků i celých jednotek nadále bojovalo, nikoliv za vůdce nebo Třetí říši, ale o své vlastní přežití. To byl případ i jednotky SS-gruppenführera Karla von Pücklera a jeho jednotky. Ta se snažila probít do amerického zajetí. Když se to nepodařilo, začala masakrovat civilní obyvatelstvo.

Tomáš Chalupa 12. května 2020

Byl 9. květen 1945 a měl už zavládnout mír. Jenže v prostoru u Slivice se právě objevila poměrně silná a dobře vyzbrojená jednotka pod velením generála SS Karla von Pücklera. Ten měl k dispozici nejen esesáky, ale i tanky, děla a minomety. V oblasti se zakopal a vytvořil velice silnou obrannou pozici. Pak se snažil dohodnout s nedaleko stojícími Američany, že se vydá do jejich rukou a kapituluje s celou svou armádou. Jenže Američané ho opakovaně odmítli. Z druhé strany už postupovala Rudá armáda, a Pückler se ocitl ve složité situaci.

Jeho 6000 mužů drželo pozice, ale když se dozvěděli, že k Američanům to nepůjde, začali se mstít na místních civilistech. Jednoho z nich nechali rozdupat koňmi, zabili také otce i jeho dva syny. O řádění Němců se dozvěděli místní partyzáni ze skupiny Smrt fašismu a revolučních gard, kteří urychleně vyrazili na pomoc a napadli Pücklerovy vojáky. Jenže jich bylo jen pár desítek, proti mnohonásobné přesile neměli šanci, a Němci je efektivně likvidovali.

Brzy to vypadalo tak, že sami partyzáni čelili zničení. Jenže pak začaly na esesáky dopadat stovky sovětských kaťuší a dělostřeleckých granátů. To byla předzvěst toho, že Rudá armáda přichází. 11. května Sověti skutečně zaútočili. Němci věděli, že je konec, snažili se zoufale dostat k Američanům. Sám Pückler se s nimi naposledy poněkud zbaběle snažil dohodnout, že by do zajetí přešel jen on a jeho rodina. Američané znovu odmítli a Pückler pak musel podepsat kapitulaci a následně se zastřelil. Všichni esesáci putovali do sovětského zajetí.

Tehdejší krvavé boje po sobě zanechaly mnoho stop. Ostatně dodnes lze při troše štěstí v oblasti najít pomocí detektoru kovů zbytky munice a dalších vojenských předmětů; není divu, že místo je oblíbenou destinací hledačů pokladů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu