válkaČeskoslovenskoobjevy

Nemáte smysl života? Podle nové studie možná dřív zemřete

Nemáte smysl života? Podle nové studie možná dřív zemřete
Zdroj: livescience.com

Někteří lidé jenom přežívají ze dne na den, jiné pohání kupředu větší smysl nebo cíl. Vědci už zjistili, kdo z těchto dvou skupin bude pravděpodobně žít déle. A asi vás nepřekvapí, že správně je druhá možnost.

Simona Knotkova 11. července 2019

Badatelé z Michiganské univerzitě analyzovali data skoro sedmi tisíc lidí starších padesáti let, kteří byli od roku 1992 zapojení do celonárodního výzkumu a v roce 2006 vyplnili přidružený psychologický dotazník. V něm měli ohodnotit, jak moc souhlasí s napsanými tvrzeními typu „Rád vymýšlím plány do budoucna a dělám vše pro to, abych je proměnil v realitu“ nebo „Moje každodenní aktivity jsou triviální a nevidím v nich žádný význam“. Výsledkem bylo skóre jejich životního smyslu.

Vědci následně zjistili, že u jedinců, kteří měli tuto hodnotu nízkou, byla větší pravděpodobnost brzkého úmrtí. V období pěti let od vyplňování dotazníku zemřelo 776 respondentů. Zesnulí lidé s nízkým skórem přitom dvakrát převyšovali ty, kteří ve svém životě viděli smysl. Nejčastěji respondenti umírali na kardiovaskulární choroby.

„Když zapracujeme na smyslu života, nejenom že si tím neuškodíme, ale pravděpodobně si zlepšíme psychickou i fyzickou kondici. Předchozí studie ukázaly, že životní pohodu nám může přinést například obrovolnictví či meditace,“ sdělila studentka doktorátu na Michiganské univerzitě a vedoucí studie Aliya Alimujiang.

Již dřívější výzkumy odhalily, že životní pohoda snižuje aktivaci genů, které v našem těle způsobují zánět. Právě zánětlivé procesy organismu jsou nejčastěji spojeny s rizikem předčasné smrti. Podle jiné studie je silný smysl života spojen také s nižšími hodnotami stresového hormonu kortizol.

Studie michiganských vědců má pouze jedno omezení – důkladně neprobádala, zda k nižšímu skóre životního smyslu u některých jedinců nedochází na základě takzvané reverzní kauzality. Dlouhodobě nemocní lidé kupříkladu nemají moc šťastné vyhlídky do budoucna, a proto u nich nutnost smyslu života a cílů logicky klesá.

Celý vědecký text vyšel v květnovém vydání žurnálu JAMA Network Open.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu