válkaČeskoslovenskoobjevy

Některým lidem stačí k spánku méně hodin. Může za to genetická mutace

Některým lidem stačí k spánku méně hodin. Může za to genetická mutace
Zdroj: livescience.com

Ne každému, kdo spí málo hodin, krátká doba spánku skutečně stačí. Na výjimky se ve své studii zaměřili kalifornští vědci.

Simona Knotkova 29. listopadu 2019

I když si spousta jedinců myslí, že jim ke spánku stačí méně než cca osm hodin, není tomu tak. Skutečnost, že se cítíme dobře i po krátké době odpočinku, většinou neznamená, že se dobře cítí i náš mozek, naopak. Velké množství výzkumů už prokázalo, že dlouhodobý deficit spánku negativně poškozuje náš organismus a stojí za vznikem nemocí, jako je například Alzheimerova choroba. Přesto existují lidé, kterým méně hodin spánku opravdu stačí. Co víc – dokonce jsou aktivnější, šťastnější a lépe zvládají dělat více činností najednou než průměrný člověk. Dokládá to nedávné bádání vědců z Kalifornské univerzity v San Franciscu.

Studii dali podnět nejmenovaný otec a syn z východního pobřeží USA, kteří se na základě jiné práce o spánku přihlásili neuroložce Ying-Hui Fu. Tvrdili jí, že zvládnou spát méně hodin, aniž by se to negativně podepsalo na jejich zdraví. To potvrdily i následné testy. Navíc se ukázalo, že jsou tito dva muži produktivnější než jedinci s běžnou spací dobou.

„Tito lidé spí mnohem účinněji. Ať už nám spánek zajišťuje jakoukoliv funkci, jim na to stačí čtyři až šest hodin,“ sdělila Fu.

Vědci v genomu mužů objevili genetickou mutaci, kterou následně aplikovali na myši. Výsledkem bylo, že také tyto myši potřebovaly méně hodin spánku. Mohla by tato mutace být klíčem k zázračným pilulkám, díky kterým by mohli spát kratší dobu i všichni ostatní? Na to vědci nemají jednoznačnou odpověď.

Podle profesora ze Stanfordské univerzity Jamieho Zeitzera by podobný vynález mohl způsobit taky to, že by někteří pracující byli nuceni podobné léky brát. Připomíná, že i kdyby lidé nemuseli tak dlouho spát, stejně by pořád potřebovali odpočinek od práce. Ying-Hui Fu poté dodává, že nová zjištění by vědcům spíše mohla umožnit lépe porozumět mechanismu zdravého spánku, který funguje jako prevence před rakovinou nebo Alzheimerovou chorobou.

Upozorňuje, jak důležitý je dostatek spánku i pro ty jedince, kteří si myslí, že spát tolik nepotřebují. „Vaše vnímání je kvůli nedostatku spánku zkreslené, proto si neuvědomujete, že nepodáváte perfektní výkon. To je důvod, proč si lidé myslí, že na dostatečném spánku nezáleží. Ve skutečnosti na něm ale záleží. Když tyto lidi podrobíte testům, je to naprosto zjevné,“ uzavírá.

Další články

Zavří­t reklamu