válkaČeskoslovenskoobjevy

Některým lidem opravdu není zima. Vědci rozluštili tajemství otužilců

Některým lidem opravdu není zima. Vědci rozluštili tajemství otužilců
Zdroj: Unsplash

Patříte k lidem, kterým skoro nikdy není zima a na letní oblečení nedají dopustit ani v chladných měsících? Pravděpodobně jste nositeli genetické mutace. Podle nové studie vědců vám tato výhoda může ale přinést i nevýhody v podobě zdravotních komplikací.

Simona Knotkova 2. března 2021

Tým složený z vědců z Institutu Karolinska ve švédské Solně a Litevské sportovní univerzity v Kaunasu dal dohromady 42 zdravých mužů ve věku od 18 do 40 let. Jejich úkolem bylo sedět ve studené vodě, čímž se měla teplota jejich těla snížit na 35,5 °C. Badatelé mezitím sledovali elektrickou aktivitu jejich svalů. Z těch později také odebrali vzorek k analýze proteinového a vláknového složení.

Thumbnail # Jak se správně oblékat v zimě? Rusové vám to ukážou!
Mohlo by Vás zajímat:

Jak se správně oblékat v zimě? Rusové vám to ukážou!

Zjistili, že skoro 70 % lidí, kterým chyběl α-actinin-3, protein související s rychlými svalovými vlákny, si dokázalo udržet tělesnou teplotu nad 35,5 °C. U můžu, kteří tento protein měli, se to podařilo pouhým 30 %. Obecně z tohoto zkoumání vyplývá, že lidé s chybějícím proteinem zvládají nízké teploty lépe než jedinci bez genetické mutace.

Vysvětlení, jak k tomu efektu dochází, se skrývá právě v typu svalových vláken, s nimiž se protein pojí. Lidé, kterým tento protein chybí, mají větší počet pomalých svalových vláken. Při styku s chladnou vodou se tato vlákna aktivují a pomocí kontrakcí produkují do lidského těla teplo. Svaly jedinců s proteinem oproti tomu obsahují větší podíl rychlých vláken, která jsou příčinou pocitů chladu.

Podle vědců se genetická mutace mohla rozvinout v pravěku, kdy lidé migrovali do chladnějších oblastí. Výhodu měli tehdy právě ti jedinci, kterým α-actinin-3 chyběl.

Thumbnail # Pražští otužilci si krutou zimu roku 1947 náležitě užili. Na Vltavě se koupali ve sněhu
Mohlo by Vás zajímat:

Pražští otužilci si krutou zimu roku 1947 náležitě užili. Na Vltavě se koupali ve sněhu

„I když existuje mnoho metod pro budoucí zkoumání, naše výsledky rozšiřují naše chápání evolučních aspektů lidské migrace. Zatímco energeticky efektivní výroba tepla u lidí, kterým chybí α-actinin-3, by byla výhodou při stěhování do chladnějšího klimatu, v moderní době, kdy máme bydlení, oblečení a neomezené zásoby jídla, to může být nevýhoda. Energetická efektivita může představovat problém v podobě obezity, cukrovky typu 2 a dalších metabolických onemocnění,“ říká spoluautor studie Marius Brazaitis z Litevské sportovní univerzity.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu