válkaČeskoslovenskoobjevy

Někteří covidoví pacienti mají psychotické symptomy

Někteří covidoví pacienti mají psychotické symptomy
Zdroj: unsplash.com

Mezi množstvím různých projevů nemoci covid-19 je také malá skupina pacientů, která trpí psychotickými symptomy. Jde především o halucinace a přeludy. Tyto jevy u nich začaly až poté, co onemocněli, a vědci se domnívají, že jdou na vrub právě nemoci covid-19.

Tomáš Chalupa 9. ledna 2021

Informace o těchto projevech a symptomech se objevovala v celé řadě různých studií. Přesto je těžké určit, jaký je rozsah těchto symptomů mezi nakaženou populací. Jeden z výzkumů říkal, že jedna pětina pacientů, které postihla nemoc covid-19, do tří měsíců vyhledala psychiatrickou pomoc. Čtvrtina z nich přitom neměla žádné předchozí psychické anamnézy a byli považováni v tomto směru za zcela zdravé. Nejčastější stížnosti pacientů odkazovaly na nespavost, deprese, podrážděnost a psychickou nevyrovnanost. U 1200 pacientů byly zaznamenány těžší případy a museli být hospitalizováni.

Za zmínku stojí například konkrétní případ z Velké Británie, kde byla v nemocnici hospitalizována žena ve věku 55 let s nemocí covid-19. Tato žena neměla žádné předchozí psychiatrické záznamy. Z nemocnice byla propuštěna po vyléčení, ale vrátila se do ní po několika dnech s halucinacemi a dalšími psychickými obtížemi. Věřila například, že její kočka je lev, popisovala, že jí po bytě skáčou opice a v nemocnici se domnívala, že zdravotní sestry jsou ve skutečnosti ďáblové. Žena byla v péči lékařů 52 dní, teprve za tak dlouhou dobu tyto symptomy odezněly.

Thumbnail # Seniorka přežila covid. Jako poděkování přinesla zdravotníkům 800 kusů středoamerické pochoutky
Mohlo by Vás zajímat:

Seniorka přežila covid. Jako poděkování přinesla zdravotníkům 800 kusů středoamerické pochoutky

Je stále více důkazů, že nemoc  covid-19 zasahuje v určitém procentu případů také mozek a tyto studie tento předpoklad potvrzují. Je zajímavé, že historie psychických nemocí a poruch je často v korelaci s nejrůznějšími epidemiemi. Například podle bostonského psychiatra Karla Menningera vyplývá ze statistických dat a archivů, že velké množství přeživších z období pandemie španělské chřipky mělo nejrůznější psychické problémy. Stejně tak tomu bylo u epidemií SARS a MERS. Jaké jsou přesné příčiny těchto jevů a jaká je mezi nimi korelace, se zatím přesně neví. Nemoc covid-19 má mnoho různých projevů a zdaleka o ní nevíme všechno. Je ale možné, že svou roli hraje také celková situace, izolace, lockdowny, a sledování zpráv jistě duševnímu zdraví také neprospívají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu