válkaČeskoslovenskoobjevy

Některé vakcíny proti koronaviru mohou být nebezpečné, zvyšují riziko HIV

Některé vakcíny proti koronaviru mohou být nebezpečné, zvyšují riziko HIV
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 9 fotek+ 10 fotek

Čekání na vakcínu proti koronaviru covid se zdá být nekonečné. Zatímco po celém světě umírají lidé, několik farmaceutických společností už je ve fázi vakcíny poměrně daleko. Jenže jak upozorňují vědci, vakcíny mohou být nebezpečné a mohou například zvyšovat riziko, že člověk dostane jinou nemoc, třeba HIV.

Tomáš Chalupa 13. listopadu 2020

Na tuto záležitost upozornila profesorka Susan Buchbinderová z univerzity v San Franciscu. Součástí některých vakcín jsou totiž adenoviry, což jsou jsou středně velké, neobalené viry s ikosedrickým nukleokapsidem obsahujícím dvouřetězcový DNA genom. Adenoviry jsou poměrně známou skupinou virů, vyskytují se celosvětově a jsou zodpovědné za řadu infekčních onemocnění. Tento virus působí ve vakcíně jako vektor, to znamená že pomáhá buňkám „učit se“ vlastnostem koronaviru.

Ve vakcíně se používá adenovirus Ad5, se kterým má Buchbinderová špatné zkušenosti. V roce 2008 jej používala při vývoji experimentálního léku proti HIV. Jenže z nějakého záhadného způsobu vakcína zapříčinila, že HIV napadlo ještě více buněk než obvykle. Dodnes se přesně neví proč, ale například hlavní americký imunolog Anthony Faucci tvrdí, že při vývoji vakcíny proti novému koronaviru by se mělo s Ad5 pracovat velmi obezřetně, protože představuje riziko.

Společnosti vyvíjející vakcínu a používající vektor Ad5 se dušují, že o jeho problematičnosti vědí a rizika snižují. Například společnost ImmunityBio z Kalifornie ubezpečuje, že Ad5 geneticky zmutoval tak, že jeho nebezpečnost výrazně klesla. Společnost hodlá vakcínu poprvé testovat v Jihoafrické republice a je přesvědčena, že problém s Ad5 vyřešila.

Thumbnail # Američtí studenti se údajně nechávají nakazit covidem. Plazmu s protilátkami prodávají
Mohlo by Vás zajímat:

Američtí studenti se údajně nechávají nakazit covidem. Plazmu s protilátkami prodávají

Je zřejmé, že firmy spěchají a snaží se vyvinout vakcínu co nejdříve. Na druhou stranu se objevují hlasy, že přílišný spěch a podceňování rizik může vést ke katastrofě. Některé společnosti již byly nuceny vývoj přerušit a znovu se zaměřit na bezpečnější postupy vývoje vakcíny, jiné ale pokračují dále. Různé státy také posuzují bezpečnost vakcíny různě, takže je otázka, jestli ten, kdo bude takzvaně první na pásce a vakcínu začne regulérně vyrábět, bude mít skutečně vakcínu nejúčinnější a nejbezpečnější. Jak upozorňuje šéfka jihoafrického zdravotního výboru Glenda Grayová, není bohužel cesta v tom, přestat vektory používat, protože zvyšují účinnost vakcíny. „Co když zrovna tahle vakcína je nejúčinnější vakcína,“ pokládá si otázku. Výzkumníci tak na jedné straně musí zvažovat všechna rizika, na druhou stranu jejich vakcína musí být účinná a musí s ní přijít rychle. To se zdá skoro jako mission impossible. Několik vakcín je v pokročilé fázi testování a certifikace, uvidíme, jak nakonec celý tento farmaceutický závod dopadne.

Další články

Zavří­t reklamu