válkaČeskoslovenskoobjevy

Nekonečná bouře Catatumbo mizí. Stane se chráněnou památkou?

Nekonečná bouře Catatumbo mizí. Stane se chráněnou památkou?
Zdroj: messagetoeagle.com

Místo, kde venezuelská řeka Catatumbo ústí do jezera Maracaibo, je jedinou lokalitou na světě, kde je k vidění nekonečná bouře. Blesky jsou vidět každý den a proslavily toto místo po celém světě.

Tomáš Chalupa 9. června 2018

Vědci si nejsou jistí, proč zrovna zde probíhá nekonečná bouře, ale o její existenci není pochyb. Možná za to může vyšší koncentrace metanu v ovzduší kombinovaná s větrem z And. O této bouři se mluví ve starých bájích, místní lidé jí říkali řeka s ohněm na obloze. Byla rovněž známá jako maják Maracaiba, který už z dálky naváděl lodě k pobřeží. Podle blesků na obzoru námořníci spolehlivě věděli, kde se nachází venezuelská pevnina. Blesky prý pomohly k vítězství v námořní bitvě admirálu Josému Prudenciovi Padillovi v roce 1823, protože se podle nich mohl lépe orientovat. Bouře je natolik známým fenoménem, že si venezuelský stát Zulla dal do své vlajky blesk.

Jenže v roce 2010 bouře z neznámých důvodů ustala. Celých šest týdnů se na nebi neobjevil jediný blesk, což se nikdy dříve nestalo. Podle místního tisku je to nejdelší přerušení bouře za posledních 104 let. Podle vědců za to může mimořádně silné El Niño, teplý mořský proud, který ovlivňuje globální klima. Panují obavy, že by bouře mohla úplně přestat. Enviromentalista Erik Quiroga proto usiluje, aby byla nekonečná bouře zapsána na seznam chráněných přírodních úkazů UNESCO. Není úplně jasné, jak by to mohlo odvrátit případný zánik bouří v důsledků globálních změn počasí, ale uškodit to rozhodně nemůže.

https://www.youtube.com/watch?v=YYVWb_QgQwU

Další články

Zavří­t reklamu