válkaČeskoslovenskoobjevy

Někdo to rád nóbl: Ve světě se konají obří večeře, kterých se musíte zúčastnit v bílém

Někdo to rád nóbl: Ve světě se konají obří večeře, kterých se musíte zúčastnit v bílém
Zdroj: forbes.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Loni tomu bylo už třicet let, co se v Paříži poprvé uskutečnila Večeře v bílém. Oblíbená událost k sobě každoročně přitahuje stále větší počet zájemců.

Simona Knotkova 9. dubna 2019

Koncept Dîner en Blanc vymyslel v roce 1988 Pařížan François Pasquier. Skupinku přátel pozval do Boulogneského lesíka a poprosil je, aby se všichni oblékli do bílého, a tak se mohli na rozsáhlé ploše snáze najít. Postupně se k události připojovali další a další lidé a událost se rozšířila i do jiných světových lokací. Největší počet účastníků si však stále drží francouzská metropole – posledního obřího pikniku se zúčastnilo rekordních 17 tisíc lidí.

Až do poslední chvíle přitom nikdo neví, kde přesně se v daném městě událost odehraje. Tuto informaci dostanou účastnici mailem nebo textovou zprávou. Pozvánku na akci dostávají však jen někteří. Jak radí jeden z organizátorů, největší šanci máte v případě, že se znáte s některým z pořadatelů. Některá města pořádají také otevřenou registraci a zájemci se mohou zapsat na čekací listinu.

Pokud člověk dostane pozvánku, zbývá mu už jen sehnat si kompletní bílý outfit. Se svými přáteli si na místo donese bílý stůl a židle a obstará si jídlo a pití, které bude na akci konzumovat.

„Úspěch Večeře v bílém je obrovskou satisfakcí. Naším cílem ale nebylo vytvořit fenomén. I když se počet účastníků rok od roku rozrůstá, nepočítali jsme, že to nabude takových rozměrů. Účastníky žádáme jen o jediné, aby se mezi sebou dobře chovali a respektovali místo, kde se událost koná. Byli jsme už nařčení z toho, že jsme snobové, ale je to přitom naopak. Jednoduše jenom vyznáváme dobré mravy, které jsou zadarmo,“ říká autor konceptu Pasquier.

Dodává, že Dîner en Blanc představuje ideál organizace i demokracie. „Každý je zde brán za obyčejného člověka a musí zapomenout na svůj sociální status. Během večeře jsme si všichni rovni a neexistuje, že by se s bohatými lidmi nebo celebritami zacházelo lépe než s ostatními.“

Jak takové setkání lidí v bílém vypadá v reálu, se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu