válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejžhavější místo na planetě je pusté, vypadá jako Mars

Nejžhavější místo na planetě je pusté, vypadá jako Mars
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

O poušti jménem Dašt-e Lút jste nejspíš nikdy neslyšeli, a není se co divit. Je to až pětadvacátá největší poušť na světě a nachází se v těžko přístupném Íránu. Jedno prvenství ale má – je to nejteplejší místo na světě.

Tomáš Chalupa 26. února 2021

Pláň prázdnoty, tak v překladu zní název této pouště, která kdysi byla dnem moře. Vědci tak usuzují ze zvýšené koncentrace soli. Poušť  má rozlohu 58 tisíc čtverečných kilometrů, ze všech stran ji obklopují vysoké hory. Právě hory jsou jedním z důvodů, proč poušť Dašt-e Lút trhá rekordy ve výši teplot. Hory totiž zabraňují proudění vlhčího a chladnějšího vzduchu od Středozemního moře. Kvůli horským štítům je na poušti velmi sucho s minimem větrů.

Data o místní teplotě přicházejí v tomto případě ze satelitů NASA. Ty měří globální teplotu v různých místech a v Dašt-e Lútu naměřily jednou 70 stupňů Celsia. To je skutečně rekord, který nepřekoná ani věhlasné americké Údolí smrti. Navíc nejvyšší teploty byly naměřeny v pěti letech ze sedmi, po které se měření měření ze satelitů provádí. Jen dvakrát bylo tepleji někde jinde.

Thumbnail # V Údolí smrti padl nový globální teplotní rekord
Mohlo by Vás zajímat:

V Údolí smrti padl nový globální teplotní rekord

Vůbec nejteplejší oblastí z této pekelné výhně je náhorní plošina Gandom Beryan (v perštině pečená pšenice). Ta je tvořena vulkanickým černým podložím a má rozlohu 480 čtverečných kilometrů. Je to něco jako černá rozpálená teflonová pánev, místo naprosto nevhodné k ničemu. Černé kameny absorbují sluneční světlo a rozpalují se do neuvěřitelných teplot. Zpět se odráží jen zlomek záření, takže všechno teplo ze slunce zůstává na povrchu. Nic tu neroste, vegetace neexistuje, což je další faktor, proč jsou zdejší teploty extrémní. Není to jen horkem, ale i tím, že je půda velmi slaná. Příliš mnoho negativních faktorů na to, aby se zde mohlo cokoliv uchytit. Nejsou zde rostliny ani zvířata, vypadá to tu spíše jako na Marsu. Vládne tu takové horko, že si můžete na kameni osmažit vejce. Dašt-e Lút je zkrátka peklo na zemi, pustá poušť bez špetky stínu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu