válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejzáhadnější český špion byl připraven pro socialistickou vlast i zemřít

Nejzáhadnější český špion byl připraven pro socialistickou vlast i zemřít
Zdroj: shootingparrots.co.uk

Odvážný muž Československé zpravodajské služby Václav Jelínek, pocházející z pražských Kunratic, prováděl patnáct roků špionáž ve Velké Británii. Pod falešným krycím jménem Erwin van Haarlem pronikl do ústředí židovských organizací, kde získal velmi cenné informace. Při své práci věděl, že může i zemřít. V roce 1988 byl zatčen britskou kontrarozvědkou MI5.

Václav Pokorný 25. dubna 2018

Když se v listopadu roku 1989 zhroutil v Československu komunistický režim, většina lidí to s nadšením přivítala v očekávání návratu svobody a demokracie. Československý občan Václav Jelínek se v té době nacházel ve Velké Británii, v jednom z nejtěžších žalářů na ostrově Wight. Odpykával si zde desetiletý trest za špionáž.

V sedmdesátých letech byl Jelínek komunistickou tajnou policií vyslán do Anglie jako špion pod falešným krycím jménem, které dostal po židovském chlapci Erwinu van Haarlemovi. Toho jeho matka, pocházející z Holandska, odložila v době protektorátu Čechy a Morava do českého dětského domova. S touto novou identitou měl Jelínek proniknout do mezinárodních židovských organizací. To se mu postupně podařilo a zprávy předávané do Prahy byly obratem zasílány KGB v Moskvě. Byly důležité pro Sovětský svaz a jeho migrační politiku vůči Židům, také při postupu Sovětů na půdě OSN a při odzbrojovacích rozhovorech.

"Erwin van Haarlem" s Johannou van Haarlem, která strávila deset let v domnění, že špion je opravdu její syn.

„Erwin van Haarlem“ s Johannou van Haarlem, která strávila deset let v domnění, že špion je opravdu její syn.

Před odhalením se jako agent účastnil konferencí židovských organizací v New Yorku, kde však vzbudil pozornost jejich ochranky. Ta na něj upozornila americkou CIA a ta obratem britskou MI5.

Události pak nabraly rychlý spád a v dubnu 1988 dorazila před dům Erwina van Haarlema v severním Londýně dodávka plná detektivů. Holanďanova bytovka na Silver Birch Close se stala předmětem vyšetřování, vedeného britskou zpravodajskou službou MI5. Van Haarlema podezírali, že neobchoduje s uměním, což mělo být hlavní činností jeho podnikání, ale že je nebezpečným cizím agentem.

Ráno vtrhli detektivové ze zvláštního oddělení protiteroristické jednotky londýnské metropolitní policie do jeho bytu. Van Haarlem ještě zkusil sklopit anténu rádia, sloužícího jako vysílačka. Ta se však zasekla. Otevřel zásuvku a popadl kuchyňský nůž, policista jej ale zneškodnil a zařval: „Dost! Je po všem! Je po všem!“

Detektivové objevili mezi stojany a obrazy miniaturní kódovací tabulky ukryté v mýdle, podivné chemikálie a motoristické časopisy, které, jak se později zjistilo, obsahovaly zprávy napsané neviditelným inkoustem.

Vyšetřovatelé pojali podezření, že van Haarlem vůbec nebyl z Nizozemska, ale že je špion pracující pro Sovětský svaz, protivníka Britů během celé studené války.

Po výcviku špiónů se Erwin přestěhoval z Československa do Londýna, kde pracoval v hotelu Hilton, aby zůstal v utajení.

Po výcviku špiónů se Erwin přestěhoval z Československa do Londýna, kde pracoval v hotelu Hilton, aby zůstal v utajení.

4. března 1989 byl Erwin van Haarlem odsouzen k 10 letům vězení za špionáž. Byl to vůbec první případ u trestního soudu Old Bailey, kdy byl někdo odsouzen, aniž bylo známo, jak se jmenuje. To přiznal i sám soudce Simon Brown při závěrečné řeči.

„Erwine van Haarleme, vstaňte. Oslovuji vás tímto jménem, i když jsem přesvědčen, že nebylo vaše při narození. Nemám nejmenších pochyb, že jste oddaný, disciplinovaný a vynalézavý špion a rovněž nemám pochyb, že kdybyste nebyl chycen, tak byste v budoucích letech udělal cokoliv, co by od vás vaše československé řídící orgány požadovaly, jakkoliv škodlivé by to mohlo být našim národním zájmům. Rozhodnutí tohoto soudu je, že půjdete do vězení na 10 let, a já doporučuji, abyste byl po odpykání tohoto trestu deportován z této země. Můžete jít,“ prohlásil soudce Brown.

Václav Jelínek odmítal prozradit svou identitu i ve vězení, i když mu britská tajná služba nabízela, že pokud s nimi bude spolupracovat, bude volný a získá možnost pracovat pro jejich tajnou službu. Ani pád železné opony v roce 1989 na jeho postoji nic nezměnil.

Křest knihy Jaroslav Kmenta Český špion Erwin van Haarlem (Václav Jelínek vlevo).

Křest knihy Jaroslav Kmenta Český špion Erwin van Haarlem (Václav Jelínek vlevo).

„Byl jsem připraven ve vězení buď vydržet, nebo tam zemřít,“ vzpomíná Jelínek. A to se téměř i stalo. V roce 1992 držel hladovku a po čtyřiceti dnech, kdy už byl na pokraji smrti, ho zachránil tehdejší šéf československé rozvědky generál Radovan Procházka. Identitu van Haarlema Britům odtajnil a požádal Brity, aby vězně pustili na svobodu.
“Holanďan” Erwin van Haarlem byl pak tajně deportován do Prahy v dubnu roku 1993 a s rozvědkou se definitivně rozešel.

Později v jednom ze svých rozhovorů přiznal, že jako rozvědčík nenosil nikdy u sebe pistoli. „Ale kdybych ji tenkrát při zatýkání měl při sobě, tak bych střílel. Byla to velice mezní a vypjatá situace,“ řekl. V době, kdy byl vyslán do Británie, zuřila studená válka a hrozil i přímý válečný střet. Jelínek proto počítal i s tím, že může zemřít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu