válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejzachovalejší parní sauna užívaná při mayských rituálech byla objevena v Guatemale

Nejzachovalejší parní sauna užívaná při mayských rituálech byla objevena v Guatemale
Zdroj: sciencealert.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

2500 let starou parní saunu s chodbami a schody vytesanými do kamene objevili archeologové v Guatemale. Komplex je jedním z nejstarších a nejzachovalejších svého druhu v Mezoamerice. O jeho objev se zasloužil polský tým, jenž s vykopávkami začal před pěti lety a původně předpokládal úplně jiný nález.

Yvonne Pokorná 3. září 2019

“Zprvu jsme si mysleli, že jsme našli hrobku,” uvedl Wiesław Koszkul z Jagellonské univerzity v Krakově. „Ale krok za krokem jsme odkrývali různé stavební prvky a dospěli k závěru, že to, co jsme objevili, je pravděpodobně parní sauna.“

Sauna se nacházela ve starověkém mayském městě Nakum. Archeologové nejprve narazili na tunel vytesaný do skály a mysleli si, že jde o průchod vedoucí k nějaké hrobce. Jak se ale ukázalo, byl to vstup do parní sauny, odkud odtékala přebytečná voda. Po pár krocích uvnitř chodby totiž archeologové objevili po obou stranách schody, které vedly do lázeňského komplexu. Stěny místnosti byly lemovány kamennými lavicemi, na kterých si návštěvníci lázní zřejmě užívali tepla a páry.

Tým také objevil velké ohniště, kde se často rozdělával oheň, jak naznačuje silná vrstva spáleného materiálu. Zde se velké kameny pravděpodobně zahřívaly a postříkávaly vodou, aby se vytvořila pára. Vědci zjistili, že skála je na některých místech rozpraskaná, což svědčí o tom, že místnost zaznamenala vysoké teploty.

Používání parní sauny pro rituální účely se dodnes těší oblibě u obyvatel v tomto regionu, někdy se jich účastní těhotné ženy ve víře, že jim to pomůže snáze porodit.

„V mayské věrouce jsou jeskyně a lázně téměř stejně důležité. Zde se narodili bohové i první lidé a odtud přišli na svět. Taková místa jsou považována za vstupy do podsvětí, obývaném bohy a předky. Jeskyně a koupele byly také spojeny s plodností jako zdrojem životodárné vody, “ vysvětluje Jarosław Źrałka z Archeologického ústavu JU, který na výzkumu podílel.

Parní sauna byla v provozu přibližně mezi lety 700 a 300 před naším letopočtem. Poté byla zasypána hromadou suti. „Možná to souviselo se změnou dynastie, která vládla v Nakumu, nebo s jinými významnými změnami v mayském společenském a náboženském životě,“ poznamenal Wiesław Koszkul.

Vědci již dříve našli pozůstatky mayských lázní, ale žádné se nedochovaly v tak nedotčeném stavu jako tato.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu