válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejvzácnější ryba s rukama se dá najít jen na východě Tasmánie

O téhle rybě jste nejspíš nikdy neslyšeli. Česky se jí říká udicovka lepá, ale anglický název „handfish“ je výstižnější. Tato vzácná ryba skutečně vypadá, jako by měla ruce.

Tomáš Chalupa 31. ledna 2018

Tato ryba je považována za jednu z nejvzácnějších na světě. To se ale nedávno poněkud změnilo, protože skupina potápěčů našla skupinu čítající 20 až 40 těchto ryb. Tím se zdvojnásobil doposud známý počet těchto ryb, které se nacházejí pouze v moři na východě Tasmánie. Do skupiny udicovek patří dalších čtrnáct druhů, ale tento je nejvzácnější.

Udicovky v podstatě neplavou, místo toho se plazí dně, k čemuž právě využívají své podivné ploutve připomínající ruce.

„Naučili jsme se mnoho o těchto udicovkách při nálezu této druhé populace. Jejich habitat není identický s tím prvním. Z toho usuzujeme, že tento druh není závislý na konkrétním souboru místních podmínek,“ říká biolog Rick Stewart.

Nález této populace přitom rozhodně nebyl snadný. „Potápěli jsme se celkem tři a půl hodiny. Z toho dvě hodiny jsme se na sebe dívali s tím, že to nevypadá vůbec slibně,“ popisuje Stewart.

Vědci byli z nálezu skupiny těchto ryb nadšeni, ale ještě větší radost by jim udělalo, kdyby našli alespoň jednu udicovku Ziebellovu. Ta je totiž už nějakou dobu považována za vyhynulou, protože se nepodařilo najít ani jeden žijící exemplář.

„Udicovka Ziebellova nebyla spatřena už nejméně deset let a máme pocit, že je vyhynulá. Najít jednu z nich by bylo fantastické,“ vysvětluje Stewart.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu