válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejvyšší slum na světě je v Caracasu. Mrakodrap místo finančníků obývají bezdomovci

Nejvyšší slum na světě je v Caracasu. Mrakodrap místo finančníků obývají bezdomovci
Zdroj: Wikimedia Commons

Smělý developerský záměr, který se nedokončil. Tak by se dal charakterizovat obří mrakodrap nazývaný Davidova věž v hlavním městě Venezuely Caracasu. Obývají ho na tři tisíce bezdomovců.

Tomáš Chalupa 29. listopadu 2021

Když v roce 1992 začali stavět v centru Caracasu pětačtyřicetipatrový mrakodrap Davidova věž, měla to být výstavní budova finančního centra města. Jenže v roce 1994 umřel majitel developerské firmy, která stavbu financovala, a projekt se zastavil. Uprostřed města tak zůstal stát mrakodrap, který neměl kdo dokončit. Caracas se potýká s početnou populací bezdomovců, takže netrvalo dlouho a lidé bez domova začali zabydlovat prázdnou budovu.

Město nad faktem napřed přivíralo oči, protože samo není schopno bezdomovcům poskytnout přístřeší, pak dokonce začalo vybírat od lidí něco jako nájemné ve výši 30 dolarů na měsíc. Mohou díky tomu využívat tekoucí vodu, kterou si tam ovšem zavedli sami noví obyvatelé, elektřinu a také dvacetičtyřhodinovou bezpečnostní službu. Naopak problémem je, že v budově nefunguje výtah. Čím výše člověk bydlí, tím více se samozřejmě nachodí.

V mrakodrapu vzniklo pozoruhodné společenství lidí. Na každém patru je zvolený člověk, který zodpovídá za úklid a pořádek na podlaží. V budově je také někoik obchodů, kadeřnictví a zubař. Je to zkrátka takové město ve městě.

Jenže ne každý je s tímto stavem spokojen. Zatímco pro samotné obyvatele představuje Davidova věž domov, který by jinak těžko získali, okolní obyvatelé nadšeni nejsou. Samozřejmostí jsou časté stížnosti na kriminalitu a hluk, soužití rozhodně není bezproblémové a někteří požadují vyklizení budovy. Také média nevykreslují slum v lichotivém světle a vidí ho jako semeniště drog a zločinnosti. Policie do budovy organizuje pravidelné razie, zpravidla souvisejí s únosy nebo hledanými zločinci, kteří by se zde mohli skrývat.

A tak se možná blíží okamžik, kdy místní samospráva rozhodne, že Davidovu věž vyklidí. Okolní obyvatelé doufají, že by mohla sloužit jako startovací bydlení pro mladé páry nebo rodiny. Jenže místní z budovy v žádném případě nechtejí. Je to náš domov, tvrdí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu