válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejvyšší amazonský strom má přes 80 metrů

Nejvyšší amazonský strom má přes 80 metrů
Zdroj: iflscience.com

Jak vlastně chcete najít nejvyšší strom v deštném pralese, kam lidská noha nevstoupila? Zní to bláznivě, ale stačí na to v podstatě obyčejná GPS, respektive laserové zaměřování, které funguje na stejném principu. Vědci z Oxfordu takto prohledali prales a nalezli nejvyšší strom, ke kterému se pak vypravili osobně.

Tomáš Chalupa 9. října 2019

Ten nejvyšší strom v amazonském deštném pralese podle všeho měří 88 metrů. Je tak o 30 metrů vyšší než předchozí držitel tohoto rekordu. V oblasti zvané Guyanská vysočina, kde se nachází devět procent deštných pralesů, je vysoká koncentrace těchto enormně vzrostlých stromů. Mimochodem každý z těchto gigantů je schopen absorbovat tolik CO2, jako celý hektar běžného pralesa. To znamená, že amazonský prales díky podobným lokalitám má ještě větší úlohu v absorpci CO2 z atmosféry.

V rámci skenování deštného pralesa bylo prohledáno 850 náhodně vybraných oblastí. Každé z těchto míst je 12 kilometrů dlouhé a 300 metrů široké, jde tedy o velmi dlouhé a úzké výřezy ve tvaru obdélníku. V sedmi z těchto obdélníků byly nalezeny stromy vyšší než 80 metrů. Většina z nich se nacházela poblíž řeky Jari.

Právě k řece Jari následně vedla expedice, která měla přímo na místě ověřit existenci extrémně vysokých stromů. V oblasti nalezli členové expedice 15 stromů s výškou přes 70 metrů. Všechny patří ke stejnému druhu dinizia. Je to v pralese běžný druh stromu, který je ale velmi oblíben u těžařů dřeva, protože jeho dřevo je pevné a velmi příjemně voní. Doposud se ale vědci domnívali, že tento druh dorůstá maximálně do výšky 60 metrů.

Výsledkem expedice tak bylo potvrzení faktu, že Amazonie je plná oblastí s výskytem velmi vysokých stromů. Důležitost těchto oblastí pro světové klima je nepochybná a je velmi znepokojivé, že právě o tyto stromy mají zájem těžaři. Mohly dorůst do takové výšky jen díky tomu, že se nacházejí v odlehlých částech pralesa, nicméně těžba se postupně blíží i k nim.

Další články

Zavří­t reklamu