Motorky, auta, tanky, to vše vezla potopená loď Thistlegorm

Motorky, auta, tanky, to vše vezla potopená loď Thistlegorm | zdroj: superjolly.com


Nejvyhledávanější potápěčská atrakce v Egyptě není korálový útes, ale potopená loď

TÉMATA: vraky | potápěči

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 01. 2019 | 13:00

Britská nákladní loď Thistlegorm leží na dně Rudého moře poblíž Egyptských břehů už 68 let a stále přitahuje pozornost profesionálních potápěčů i turistů. Nejde přitom ani tak o loď samotnou, jako o její náklad.

SS Thistlegrom potopil dvěma bombami německý střední bombardér Heinkel He 111, který vystartoval  v říjnu 1941 k náletu z Kréty. Tajné služby Italů a Němců o vyplutí dobře věděly a letoun tak letěl takřka najisto. Na lodi vybuchla munice a šla ke dnu, vzala s sebou devět členů posádky. Loď od té doby leží na mořském dně nedaleko svého cíle.

Na dno s lodí klesl také náklad v podobě jeepů, motocyklů, nákladních automobilů Bedford, lehkých tanků Bren, leteckých součástek a dokonce lokomotivy Steiner. To vše mělo posloužit britským vojskům v Egyptě, místo toho se z válečných strojů stala atrakce pro turisty.

Místo potopení Thistelgormu se stalo nejvyhledávanějším potápěčským místem v Rudém moři. I amatéři zde mohou zažít vzrušení ze zkoumání vraku lodi a pozorování relativně neporušených strojů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 01. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu