válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejvíc letadel pohromadě uvidíte v arizonské poušti. Je tu obří hřbitov

Nejvíc letadel pohromadě uvidíte v arizonské poušti. Je tu obří hřbitov
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ani nejrušnější mezinárodní letiště, ani velké vojenské základny. Největší koncentrace letadel na světě je v poušti u městečka Tucson. Tady odpočívají tisíce vyřazených vojenských letadel, které čekají na sešrotování.

Tomáš Chalupa 12. března 2019

Plocha o rozměrech 2 600 akrů plná seřazených letounů je dobře patrná i z internetových map. Vyhledávač Bing dokonce na své mapě má interaktivní mapu umožňující detailní prohlídku leteckého hřbitova. Jsou zde letadla vyřazená pouze dočasně i trvale a rovněž stroje čekající na sešrotování. Je zde přes 4000 strojů, přesný počet nejspíš nikdo nezná, tedy kromě správců plochy.

Písečná pustina byla vybrána záměrně. Je zde minimum srážek a vlhkosti a letadla tak nepodléhají korozi. Zcela vyschlá půda je navíc natolik tvrdá, že na ní mohou letadla manévrovat a dokonce z ní i startovat.

Většina strojů je bez elektroniky a motorů, které se odstraňují a prodávají samostatně. Jeden rok se podařilo prodat letecké součástky za 550 milionů dolarů. Celá oblast patří samozřejmě armádě a je pod dohledem speciální údržbářské jednotky.

Plocha začala fungovat jako odkladiště letadel krátce po druhé světové válce. Tehdy zdejší písečné pláně zaplnily stovky bombardérů B-17, B-19 a dopravních C-47.

Další články

Zavří­t reklamu