válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší zvon světa je vystavený v moskevském Kremlu, nikdy však nezvonil

Největší zvon světa je vystavený v moskevském Kremlu, nikdy však nezvonil
Zdroj: wikipedia commons

Co do počtu a váhy svých zvonů překonává Rusko jiné země. Největší z nich, takzvaní carové, byly určeny pro zvonice chrámů moskevského Kremlu. První z této zvonové „dynastie“ byl odlit v roce 1600 na rozkaz cara Borise Godunova. Posledním byl Car Kolokol, který již 180 let stojí na podstavci na kremelském nádvoří a je největším zvonem na světě. Kdyby mohl svůj příběh vyzvánět, zněl by tesknou melodií. Na rozdíl od svých předchůdců je však Car Kolokol němý.

Yvonne Pokorná 17. srpna 2016

Vše začalo výnosem ambiciozní carevny Anny Ionnovny, která se rozhodla překonat rekord svého předchůdce. Nový zvon vážil přes 200 tun a na výšku měřil více než šest metrů.

Car Kokolol v roce 1836

Car Kokolol v roce 1836

Na vzniku obřího zvonu pracoval v letech 1733 – 1735 zvonař Ivan Motorin se synem Michailem, odlití se ale nedožil. Zvon byl odlit až na druhý pokus 25. listopadu roku 1735 za jednu hodinu a 12 minut. Následovalo dlouhé chlazení a práce na jeho výzdobě zabrala další dva roky.

Krátce po dokončení zvonu vypukl v Moskvě v roce 1737 hrozný požár, kdy shořela dřevěná konstrukce podpírající zvon usazený v odlévací jámě. Při hašení došlo k příliš prudkému ochlazení zvonu a ten praskl. Odlomila se od něj část vážící 11,5 tuny.

Zvon po nějakou dobu sloužil jako kaple a otvor jeho odlomené části představoval dveře.

Zvon po nějakou dobu sloužil jako kaple a otvor jeho odlomené části představoval dveře.

Celých sto let pak ležel zvon v odlévací jámě a až 17. srpna 1836 byl vyzvednut a umístěn na kamenný podstavec od francouzského architekta Auguste de Montferranda v kremelském areálu. Zde je jedním z hlavních turistických lákadel dodnes.

Další články

Zavří­t reklamu