Obří včelu našli v Indonésii po 38 letech, vyhynulá tedy není | zdroj: youtube.com


Největší včelu světa považovali za vyhynulou, teď se Megachile pluto po 38 letech objevila

TÉMATA: zvířata | včely | extrémy

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 03. 2019 | 08:33

V Indonésii tým vědců objevil a také odchytil obří včelu rodu Megachile pluto, kterou nikdo už desítky let neviděl, a byla proto považována za vyhynulou. Má rozpětí křídel šest centimetrů, a je to tedy skutečný obr mezi včelami.

Včela se vědecky jmenuje Megachile pluto a české jméno dosud nemá. Místní domorodci ji nazývají „raja ofu“ neboli „král včel“.  Je největším známým druhem včely. Samice dosahují délky těla 38 až 39 milimetrů a mají rozpětí křídel 63 milimetrů. Jsou tedy asi čtyřikrát větší než v Česku běžné včely dělnice.

Včelu Megachile pluto objevil roku 1859 při své cestě po Indonésii  Brit Alfred Russel Wallace, proto bývá v angličtině nazývána také Wallace's giant bee (Wallaceova obří včela). Naposledy ji v roce 1981 pozoroval americký entomolog Adam Messner, který zjistil, že tyto včely si staví hnízda v opuštěných termitištích. Svými obrovskými kusadly sbírají pryskyřici ze stromů, a tak zpevňují chodby a tunely svých úlů. Do hnízda  nakladou vajíčko a k němu umístí kuličku tvořenou směsí pylu a nektaru. Hnízda mohou obsahovat desítky komůrek, které se ale s tunely termitů neprotínají. 

Po Messnerovi se včelu Megachile pluto pokoušelo najít několik dalších vědeckých expedic, ale kvůli jejímu skrytému způsobu života se jim to nepodařilo, a tak už se vědci začali domnívat, že definitivně vyhynula. Nicméně v únoru roku 2019 ji objevil mezinárodní tým vědců ve stromovém termitišti na indonéském souostroví Severní Moluky„Bylo naprosto dechberoucí vidět tohoto létajícího hmyzího buldoka, o kterém jsme si nebyli jisti, zda ještě existuje," uvedl fotograf Clay Bolt, který včelu jako první vyfotil. „Bylo neskutečné pozorovat tento krásný a velký druh včely v reálném životě, slyšet zvuk jejích obřích křídel, jak se třepotají, jak letí kolem mé hlavy! Rád bych tohoto objevu využil a povýšil tuto včelu na symbol ochrany přírody v této části Indonésie," dodal Bolt.

 

Odlesňování pralesů je vážnou hrozbou pro další existenci této včely. Kvůli zemědělství bylo v Indonésii v letech 2001 až 2017 vykáceno patnáct procent lesního porostu. Hmyz po celém světě se ocitá na pokraji katastrofálního kolapsu. Podle analýzy publikované v Biological Conservation může v příštích několika desetiletích až 40 procent druhů hmyzu čelit vymírání, což povede ke změnám ekosystému a bude mít vážný dopad na zvířata a samozřejmě i na lidi, kteří na nich závisí. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 03. 2019 | 08:33

Zavří­t reklamu