válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejcennější vánoční dárek: Muž daroval své nemocné manželce ledvinu

Nejcennější vánoční dárek: Muž daroval své nemocné manželce ledvinu
Zdroj: cnn.com

Američanka Peggy Nipper hledala dlouho vhodného dárce ledviny. Překvapivě ho nakonec našla ve vlastním manželovi.

Simona Knotkova 11. ledna 2020

Čtyřiasedmdesátiletá žena trpěla stejné jako její matka a bratr polycystickou nemocí ledvin. Zatímco její matka závažnému onemocnění podlehla, bratr se potýkal s těžkým selháváním orgánu. Také u Peggy se choroba v pozdějším věku dostala do stádia, kdy ledviny fungovaly jenom na 14 %. Jedinou naději pro ni skýtala pravidelná dialýza, nebo transplantace.

Po zařazení na seznam pacientů čekajících na transplantaci trvá obvykle kolem sedmi let, než je nalezen vhodný dárce. Tolik času Peggy už nemusela mít. Ne každá klinika navíc podobný zákrok provádí lidem nad sedmdesát let. Situace se zdála beznadějná, až Američanka nakonec našla spásu na zcela nečekaném místě – u svého muže Mikea.

„Nikdy nás nenapadlo, že bychom mohli mít shodu. Pokud svému muži odnosíte děti, vaše krev se s tou jeho smíchá a během těhotenství si proti ní vypěstuje antigeny. Vůbec jsme proto nepřemýšleli o tom, že by tu mohla být i tato možnost,“ vypráví Peggy Nipper.

Její muž s transplantací neváhal ani chvíli a ledvinu své ženě věnoval. „Byl to pro mě vlastně takový dárek. Myslím, že mi už do konce života nic dalšího dávat nemusí. Větší dar od něj už nikdy nedostanu,“ říká dojatá žena.

Operace byla provedena v listopadu loňského roku v transplantačním středisku v texaském Austinu. Tělo ženy novou ledvinu úspěšně přijalo a ona se nyní zotavuje.

Mike, který je s Peggy už od střední školy a v manželském svazku poté 51 let, novinářům o jejich vztahu řekl: „Jsme naprosto odlišní lidé. Já jsem z Marsu a ona z Venuše. Právě našimi odlišnostmi se ale budeme vždycky doplňovat.“

A jaký je podle něj recept na úspěšné manželství? Nic většího, ale ani nic menšího než skutečná láska. „Slíbili jsme si, že spolu budeme v nemoci i ve zdraví, dokud nás smrt nerozdělí, a tak to i bude. To poslední se snažíme oddalovat, co nejvíc to jde,“ sdělil muž.

Další články

Zavří­t reklamu