Na návštěvě v největší vakuové komoře na světě byl i televizní štáb BBC. | zdroj: youtube.com


Největší vakuovou komoru na světě má NASA, areál ale chátrá

TÉMATA: NASA | architektura | technologie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2019 | 11:00

V Ohiu se nachází Plum Brook Field Station, což je komplex o rozloze 6400 akrů. Patří NASA, která zde testuje své vesmírné technologie. Hlavním zařízením celého areálu je největší vakuová komora na světě.

Základna jako celek bohužel chátrá. NASA většinu z budov a zařízení nevyužívá, takže celý komplex je na první pohled opuštěný. Dvě budovy jsou dokonce určeny k demolici a jedna nebyla nikdy ani pořádně využívána. Jediná budova s názvem Space Power Facility je pořád v provozu. Jde o obří vakuovou komoru, kterou NASA využívá jen částečně pro své účely. Na její použití ovšem stojí frontu další zákazníci a je zamluvená až do konce roku 2021. Mezi hlavní uživatele komory patří vesmírná společnost Space X Elona Muska.

Komora je 30 metrů vysoká a 37 metrů široká. Simuluje podmínky, jaké jsou ve vesmíru, takže se zde může testovat veškeré zařízení, než je odesláno ze Země na oběžnou dráhu. Pokud se vyčerpá veškerý vzduch, což mimochodem trvá čtyři hodiny, zbude ho tam pouhých 20 miligramů. Speciální 400 kilowattová lampa také simuluje UV záření. V komoře je extrémní chlad, jaký panuje ve vesmíru. Zkrátka lze zde laboratorně vytvořit stejné podmínky, jaké panují ve vesmíru.

Komora stejně jako celá základna byla postavena v roce 1969. Původně měla sloužit hlavně pro výzkum v rámci energetiky a jaderných elektráren, ale rychle si ji zabrali ti, co měli co dočinění s raketovými a leteckými motory. I dnes se tu na čas v komoře stojí fronta, protože letecké a vesmírné společnosti mají stále co testovat.

V roce 2013 do komory zavítal štáb stanice BBC, aby zde divákům ukázal jednoduchý test. Pokud vyprázdníte z komory veškerý vzduch, pak  míč i peří budou padat k zemi stejně rychle. V komoře totiž není vzduch, který by let peříčka brzdil, jako je tomu v běžné realitě.

Bohužel jak již bylo řečeno, celý komplex chátrá a zdaleka to není jediný případ. Mnoho různých zařízení NASA je v podobném stavu, protože došly peníze a výzkum raket a dalších nosičů přešel do soukromých rukou. Plum Brook Field Station je tak svým způsobem dobrým obrázkem toho, v jaké kondici NASA v současnosti je. Její zařízení chátrá nebo ji agentura pronajímá Elonu Muskovi a dalším dobyvatelům vesmíru.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu