Ústřední telekomunikační budova je komplex budov a výškové věže na Praze 3 – Žižkově / Olšanech. Za bývalého režimu zde pracovalo až 2500 pracovníků.

Ústřední telekomunikační budova je komplex budov a výškové věže na Praze 3 – Žižkově / Olšanech. Za bývalého režimu zde pracovalo až 2500 pracovníků. | zdroj: cetin.cz


Největší telekomunikační budova Evropy vyrostla na Žižkově. Soudruzi do ní nalili neskutečné peníze

TÉMATA: praha | žižkov | architektura | normalizace | telekomunikace

user-avatar

Václav Pokorný

23. 11. 2017 | 11:40

Ústřední telekomunikační centrála v Praze-Žižkově byla v době svého vzniku největší telekomunikační budovou v Evropě a co do obestavěného prostoru byla vůbec největší stavbou v tehdejším Československu. Na svou dobu představovala naprosto ojedinělý stavebně-architektonický počin.

Budova, kde dnes sídlí společnost CETIN, je ukázkou zvláštní normalizační architektury. Její charakteristická radio-releová věž se stala výrazným orientačním bodem oblasti na pomezí pražských čtvrtí Vinohrad a Žižkova, nedaleko Nákladového nádraží Žižkov a Olšanských hřbitovů.

Postavena byla v letech 1972 až 1979 a dne 3. ledna 1980 byla slavnostně otevřena za účasti tehdejšího premiéra Lubomíra Štrougala. „I s vybavením přišla stavba na dvě miliardy korun, což byly tehdy závratné peníze,“ podotýká František Máca, specialista společnosti CETIN, zaměřený na kabelové sítě.

Budova je vysoká 85 metrů (s anténou 96 m), má 18 pater a dominantou celého areálu je telekomunikační věž. V době svého otevření v roce 1980 se stává největší telekomunikační budovou v Evropě a technickým vybavením patří ke světové špičce. Výjimečnost této stavby dokládá i její originální propojení s bývalou telekomunikační ústřednou ve Fibichově ulici. S tou ji spojuje dvoukilometrová podzemní chodba s kolektorem.

V podzemí centrály je také vybudován velký bunkr pro případ atomové války nebo jiné katastrofy, který svou velikostí zasahuje pod pozemek sousedního parku Parukářka.

Od výstavby až dodnes ÚTB stále slouží jako technické zázemí pro telekomunikace. Dnes je sídlem společnosti CETIN. Tato společnost vlastní a provozuje největší telekomunikační síť, a to jak fixní, tak i mobilní, která pokrývá celé území České republiky. 1700 zaměstnanců společnosti CETIN se stará o to, aby svým zákazníkům umožnili efektivní a rychlé nasazení jejich sítí a umožnili zajistit jejich provoz a dostupnost v rámci celé České republiky.

Výstavbu této unikátní stavby i její provoz v minulosti přibližují vzácné dobové fotografie ze 70. až 90. let, které si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

user-avatar

Václav Pokorný

23. 11. 2017 | 11:40

Zavří­t reklamu