Někde staví sochy Buddhovi, jinde Ježíšovi, onde pak diktátorovi či maršálovi, ale v Mundane se klaní klobáse.

Někde staví sochy Buddhovi, jinde Ježíšovi, onde pak diktátorovi či maršálovi, ale v Mundane se klaní klobáse. | zdroj: atlasobscura.com


Největší socha klobásy na světě ční do výšky téměř 13 metrů

TÉMATA: kanada | socha | turistická atrakce

user-avatar

Yvonne K.

25. 11. 2019 | 08:13

Malé kanadské městečko Mundare se pyšní nejen vyhlášeným uzenářstvím, ale i největší replikou klobásy na světě, která měří 12,8 metru a váží více než pět tun.

Paříž má svoji Eiffelovku, Řím zase Koloseum a Mundane – “obří lejno”. Tak místní přezdívají soše klobásy, která se tyčí u vjezdu do malého kanadského městečka v centrální Albertě. Postavena byla v roce 2001 na počest zdejší rodinné firmy Stawnichy, která je proslulá výrobou těch nejlepších uzenin v celé Kanadě. Zejména jejich tradiční, česnekem a dalším kořením ochucená klobása (kielbasa) jde velmi na odbyt. Firmu v roce 1959 založili potomci ukrajinských emigrantů, kteří se v Kanadě usadili na konci 19. století.

Socha vyrobená ze skelného vlákna je zkonstruována a upevněna tak, aby odolala rychlosti větru až 160 kilometrů v hodině. Obklopují ji vlajky Kanady, Alberty, Mundare a značky Stawnichy.

Instalací sochy se Mundare zařadilo po bok městeček, které se snaží zviditelnit něčím, co je největší na světě. Tak například v Glendonu mají největší piroh a ve Vegreville zase největší velikonoční vejce. Ve všech případech jde o nadživotní, nikterak však vkusné plastiky. 

 

user-avatar

Yvonne K.

25. 11. 2019 | 08:13

Zavří­t reklamu