válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší socha klobásy na světě ční do výšky téměř 13 metrů

Největší socha klobásy na světě ční do výšky téměř 13 metrů
Zdroj: atlasobscura.com
+ 12 fotek+ 13 fotek

Malé kanadské městečko Mundare se pyšní nejen vyhlášeným uzenářstvím, ale i největší replikou klobásy na světě, která měří 12,8 metru a váží více než pět tun.

Yvonne Pokorná 25. listopadu 2019

Paříž má svoji Eiffelovku, Řím zase Koloseum a Mundane – “obří lejno”. Tak místní přezdívají soše klobásy, která se tyčí u vjezdu do malého kanadského městečka v centrální Albertě. Postavena byla v roce 2001 na počest zdejší rodinné firmy Stawnichy, která je proslulá výrobou těch nejlepších uzenin v celé Kanadě. Zejména jejich tradiční, česnekem a dalším kořením ochucená klobása (kielbasa) jde velmi na odbyt. Firmu v roce 1959 založili potomci ukrajinských emigrantů, kteří se v Kanadě usadili na konci 19. století.

Socha vyrobená ze skelného vlákna je zkonstruována a upevněna tak, aby odolala rychlosti větru až 160 kilometrů v hodině. Obklopují ji vlajky Kanady, Alberty, Mundare a značky Stawnichy.

Instalací sochy se Mundare zařadilo po bok městeček, které se snaží zviditelnit něčím, co je největší na světě. Tak například v Glendonu mají největší piroh a ve Vegreville zase největší velikonoční vejce. Ve všech případech jde o nadživotní, nikterak však vkusné plastiky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu