válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší sfinga v Evropě je v Zadaru

Největší sfinga v Evropě je v Zadaru
Zdroj: ancient-code.com

Dalmatská sfinga u Zadaru je největší sfingou na evropském kontinentu. Je součástí sídla Villa Attilia, které v roce 1918 postavil milovník antiky Giovanni Smirich.

Tomáš Chalupa 12. září 2016

Smirich i jeho žena, kterou poznal v Benátkách, byli fascinováni starověkem, Egyptem a okultismem. Jejich zahrada byla posetá nejrůznějšími magickými a okultními předměty, kameny a nápisy. V tomto magickém prostředí pár vychoval pět dětí. Když ale Smirichova žena zemřela, Giovanni na její památku nechal postavit sfingu, která mu ji měla navždy připomínat. Snažil se, aby byla co nejpodobnější egyptské předloze. Lišila se jen v několika detailech.

Před sfingou, přímo u jejích tlap, se rozprostírá malé jezírko. Dříve v něm byla voda, zřejmě tam plavaly i rybky, ale postupem času vyschlo. Dlouho se spekulovalo také o tom, že pod sfingou leží poklad. Smirich byl velmi zámožný muž, takže si mnoho lidí myslelo, že pod sochu ukryl rodinné úspory. Nikdy však nikdo nic nenašel. Na sfinze je také několik nápisů, které doposud nikdo nerozluštil. Pokud tedy budete mít cestu do Zadaru, můžete se o to pokusit. Třeba vás tajemné znaky navedou k pokladu.

Další články

Zavří­t reklamu