válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší růžový keř světa roste od roku 1885 v arizonské poušti

Největší růžový keř světa roste od roku 1885 v arizonské poušti
Zdroj: odditycentral.com

Největší růžový keř na světě se rozprostírá na ploše 836 metrů čtverečných a jeho sukovitý peň se pne do výšky 3,6 metrů. Najdete ho v arizonském městě Tombstone, který je spíše znám jako dějiště nejslavnější pistolnické přestřelky v historii Divokého západu.

Yvonne Pokorná 25. října 2017

Kde se v poušti vlastně vzala tahle světová rekordmanka mezi růžemi? S trochou nadsázky lze říct, že sem imigrovala. V roce 1884 mladý horník Henry Gee a jeho nevěsta Mary opustili své rodné Skotsko a vypluli za lepším životem do Spojených států. Usadili se v arizonském městě Tombstone. Mary se ale stýskalo po domově, a když se s tím svěřila v dopise své rodině, došel jí brzy balík plný cibulek a řízků ze zahrady, kterou v Americe tak postrádala. Na znamení přátelství jeden z řízků růže darovala své nové kamarádce v Tombstone, Amelii Adamsonové. Ta si jej zasadila na dvorku svého domu, hned vedle kůlny na dříví. A světe, div se, růži se v arizonské poušti nejen dařilo, ale časem se rozrostla v největší růžový keř na světě.

Největší růžový keř světa na pohlednici ze 30. let

Největší růžový keř světa na pohlednici ze 30. let

V roce 1920 si dům, který dříve patřil Amelii, koupili manželé James a Ethel Macia. Keř bílých růží byl tehdy už tak velký, že museli kvůli němu zbořit dřevník a postavit opěrnou konstrukci z dřevěných tyček a kovových trubek, aby se větve růže mohly pnout dál. Už v roce 1933 novinář John Hix jako první označil růži z Tombstone za největší růžový keř na světě. Rostlina se dál rozrůstala a nakonec dosáhla i oficiálního zápisu v Guinnessově knize světových rekordů. Zatím žádný jiný keř růží její prvenství neohrožuje.

Růže kvete od března do dubna.

Růže kvete od března do dubna.

Růže “Bílá paní Banksová” kvete každý rok, asi šest týdnů, od března do dubna, a dokonce má svůj vlastní Festival růže, na který se hrnou tisíce návštěvníků, aby světovou rekordmanku spatřili v celé její nádheře. V plném rozkvětu je největší světová růže pokrytá tisíci malými čajovými růžemi a jejich vůně je cítit o jeden až dva bloky domů dál.

Další články

Zavří­t reklamu