válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší ručně vyrobená kniha na světě má svůj domov v malé maďarské vesničce

Největší ručně vyrobená kniha na světě má svůj domov v malé maďarské vesničce
Zdroj: reddit.com

Szinpetri, malebná vesnice s přibližně 300 obyvateli nacházející se na severu Maďarska, se ve světě proslavila jako domov největší ručně vyráběné knihy na světě. Tato obsáhlá vázaná kniha váží 1,4 tuny a na její obal byly použity zvířecí kůže ze 13 argentinských krav.

Lenka Vovsová 21. března 2020

Knihu dokončilo v roce 2010 duo otec a syn Béla a Gábor Vargovi, mistři v tradiční papírenské výrobě. Při výrobě knihy využívali tradiční knihvazačské techniky a v současné době je dílo vystaveno v místním mlýně, ve kterém Vargovi návštěvníkům prezentují své papírenské dovednosti a umění.

Kniha měří 4,18 x 3,77 metrů, váží 1,420 kilogramů a obsahuje 346 tištěných stránek s informacemi o zdejší flóře a fauně.

Podle vlastních slov 71letého Bély Vargy nebylo možné knihu vyrobit ani o pár centimetrů větší. Její rozměry jsou tedy největší možné, jaké byli autoři schopni vyrobit. Celé dílo je unikátní nejen pro svou velikost, ale také technikou, s níž bylo zhotoveno. Kniha je napsána ve starodávném stylu, s dřevěnými deskami s původem ze Švédska a je vázána v kůži z již zmíněných 13 argentinských krav.

Vytvoření takového díla bylo v Szinpetri skutečně velkým počinem. K vyříznutí všech pěti závěsů knihy byl použit laser, papír pro knihu byl dovezen ze mlýna z daleké Austrálie a její tisk probíhal ve velké průmyslové tiskárně, kde se tisknou formáty o velikosti billboardů. K samotnému umístění knihy do mlýna byl použit jeřáb, přičemž bezpečné otočení jedné obrovské stránky knihy vyžaduje součinnost šesti lidí.

Kniha nese název „Křehké přírodní dědictví“ a největší knihou na světě byla dva roky do doby, kdy nejmenovaná společnost v Abú Dhabí světu představila ještě větší, pětimetrové dílo. Kniha v Szinpetri se návštěvníkům však nadále připomíná jako největší tradičním způsobem ručně vyrobená kniha na světě.

Další články

Zavří­t reklamu