válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší říši opic vedou čtyři šimpanzí diktátoři. Dokument odhaluje jejich politikaření a krutost

Největší říši opic vedou čtyři šimpanzí diktátoři. Dokument odhaluje  jejich politikaření a krutost
Zdroj: discovery.com

Když slavná primatoložka a antropoložka Jane Goodallová v roce 1974 zjistila, že v Národním parku Gombe v Tanzánii probíhá vyhlazovací válka mezi dvěma klany šimpanzů , vzal za své mýtus o šimpanzích jako roztomilých opičkách. Následné výzkumy pak potvrdily, že nejbližší žijící příbuzní člověka jsou nelítostní zabijáci. Zabíjejí a válčí, aby získali více základních zdrojů jako území, potravu nebo samice. Necenzurovaný pohled na tato nádherná a zároveň děsivá zvířata přináší dokumentární příběh Zrození bojovných opic, který Discovery Channel uvede 5. března 2017 ve 22:00.

Yvonne Pokorná 21. února 2017

Dvouhodinový dokument Zrození bojovných opic mapuje jen stěží uvěřitelný příběh tlupy šimpanzů v ugandské džungli. Sleduje čtyři mocné šimpanzí diktátory, ovládající největší lidoopí říši pomocí krutosti a politikaření.

Skupina primatologů a filmařů, která tuto tlupu objevila poprvé v roce 1993, byla dočista fascinovaná především její velikostí, která přesahovala trojnásobek toho, co kdy viděli. Další, co upoutalo jejich pozornost na více jak dvacet let, byl uzurpátorský způsob, jakým byla tlupa vedena čtyřmi bojovnými lidoopy.

Hare

Hare

Lídrem lidoopí tlupy je šimpanz Hare. Ten navzdory svému vlivu na celou skupinu krutovládců projevoval také vrozený smysl pro morálku. Výzkumným pracovníkům pracujícím na dokumentu Zrození bojovných opic se podařilo získat jeho důvěru, a Hare jim tak otevřel okno do jejich tajného světa.

Druhým nejvlivnějším ve skupině je Pincer, který se vzhledově nejvíc podobá na člověka. Jeho síla a úspěch byly objeveny až po jeho smrti, když genetické testy odhalily, že zplodil více potomků než kterýkoli z alfa samců ve skupině. Toto zjištění zpochybnilo všechny předchozí úvahy o šimpanzí hierarchii.

Pincer (vpravo)

Pincer (vpravo)

Ellington je velitel hlídky – naprosto jedinečná osobnost a nejlepší přítel Harea. Ellington vedl většinou vítězně skupinu ve vyhlazovacích válkách o území s ostatními tlupami. Díky tomu se tlupě podařilo dramaticky rozšířit své území.

Bartok je fyzicky malý šimpanz, ale vysoce sofistikovaný politik, nejúspěšnější v historii celé skupiny.

Dokument Zrození bojovných opic odhaluje převratné poznatky o chování lidoopů.

Dokument Zrození bojovných opic odhaluje převratné poznatky o chování lidoopů.

Dokument vznikal více než 20 let a stojí za ním velmi intenzivní a obětavá práce dokumentaristů, která byla doplněna o nové speciálně natočené materiály odhalující převratné poznatky o chování lidoopů.

Tím nejdůležitějším zjištěním zřejmě je, že šimpanzi na válečné stezce nejsou vražední maniaci. Naopak, podle všeho své vraždění a válčení promýšlejí a velmi pečlivě zvažují možná rizika a ztráty. Zaútočí vlastně jen tehdy, když jsou v pohodlné přesile a když neočekávají, že by se napadení mohli účinně bránit. Z toho by si dnešní Evropané mohli vzít poučení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu