válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší přesun peněz v historii prý začne 20. října. Svět bude mít novou rezervní měnu

Největší přesun peněz v historii prý začne 20. října. Svět bude mít novou rezervní měnu
Zdroj: thecrux.com

Už delší dobu se mluví o tom, že postavení dolaru jako světové rezervní měny je neudržitelné. USA mají obrovský dluh, ekonomika klesá a nové ekonomiky v čele s Čínou šlapou Američanům těžce na paty. V této atmosféře se objevila informace, že Mezinárodní měnový fond vyhlásí 20. října alternativní světovou rezervní měnu. Podle ekonomů to způsobí největší změnu v distribuci bohatství za celé století.

Tomáš Chalupa 9. července 2015

Postavení dolaru bylo celá desetiletí neotřesitelné a sloužil spolehlivě jako stabilní a světově uznávaná rezervní měna. Jenže je veřejným tajemstvím, že výkony americké ekonomiky už zdaleka nedosahují potřebné úrovně a ani americká měna už není hegemonem na finančních trzích. Zřejmě si toho všimli i pracovníci Mezinárodního měnového fondu, kteří mají vyhlásit 20. října alternetivní světovou rezervní měnu. Zatím nebylo uvedeno, které ze světových platidel to bude.

Juan Zarate, který byl poradcem prezidenta Bushe pro ekonomické záležitosti, k tomu říká. „Jakmile to udělají (MMF), pravidla hry se změní.“ A ekonom Steve Sjuggerud k tomu dodává: „Nikdy jsem neviděl nic, co by přesunulo tak obrovské množství peněz tak rychle. Stovky miliard dolarů změní přes noc majitele, jakmile MMF oznámí alternativní rezervní měnu. Na desítky let dopředu to určí, kdo bude v Americe bohatý a kdo ne. Spustí to dominový efekt.“

Abychom tomu lépe porozumněli, je třeba si uvědomit, že hodnota dolaru se odvíjí mimo jiné právě i od toho, že je světově uznávanou rezervní měnou. Jakmile by jí přestal být, jeho hodnota klesne. Kdo bude schopen převést dolary na onu rezervní měnu nebo se jich jakkoliv výhodně zbavit, může vydělat. Kdo si je nechá, prodělá, ale samozřejmě to, jako všechno v ekonomice, bude ještě mnohem složitější. Podle odborníků se ale tato změna dotkne peněženek všech Američanů a zprostředkovaně také všech světových vlád i velkých korporací. „Připravit se musí zkrátka každý. Lidé musí pochopit, co se právě odehrává, a ochránit své peníze a investice. Pro někoho to bude jako lístek v loterii, může i pohádkově zbohatnout,“ dodává Sjuggerud.

Další články

Zavří­t reklamu