Čiré granáty jsou hledanými drahokamy; u nás se těží tzv. český granát, což je krvavě červený pyrop, nalézaný hlavně v oblasti Českého středohoří.

Čiré granáty jsou hledanými drahokamy; u nás se těží tzv. český granát, což je krvavě červený pyrop, nalézaný hlavně v oblasti Českého středohoří. | zdroj: wikipedia commons


Největší nalezený český granát byl veliký jak holubí vejce

TÉMATA: minerály | drahokamy | český granát

user-avatar

Václav Pokorný

1. 10. 2019 | 12:00

České granáty nevynikají svou velikostí a většinou nepřesáhnou v průměru pět milimetrů. Ovšem existuje jeden, který je velký jako holubí vejce.

Traduje se, že už císař Rudolf II. měl ve svých sbírkách český granát velikosti holubího či snad slepičího vejce. Podle posledních výzkumů však zřejmě šlo o záměnu s tyrolským granátem almandinem. V Přírodovědeckém muzeu ve Vídni je totiž oválná krabička z doby Marie Terezie o velikosti 75×50×30 mm, zhotovená z jediného almandinu, který se velikostí  blíží slepičímu vejci. A právě ten mohl být zaměněn s českým granátem, uvážíme-li, že řada zpráv o pokladech v minulosti pocházela od návštěvníků, kteří popisované předměty jen letmo zahlédli.

Přesto granát velikosti holubího vejce existuje. Nepatřil ale císaři Rudolfovi II. Jde o kámen zasazený spolu s dalšími dvěma granáty a 318 diamanty v briliantovém řádu Zlatého rouna, kterým se dnes pyšní galerie Das Grüne Gewölbe v Drážďanech.

Největší granát má hmotnost 47 a 6/8 karátu, to je 9,55 gramů. Je to oboustranný oválný čočkovec o rozměrech 35×25×18 mm. Jeho rozměr by zhruba odpovídal tradovanému holubímu vejci. Podle kroniky Václava Zelenky z Třebívlic byl tento největší český granát nalezen teprve na počátku 18. století u Šepetel na Lovosicku. Kámen se poté objevil v Drážďanech, kde byl zpracován a zasazen do řádu Zlatého rouna klenotníkem Johannem Friedrichem Dinglingerem v roce 1737. Později byl zaslán k opravě známému pražskému klenotníkovi a zlatníkovi Jiřímu Diesbachovi. Podle významného českého zoologa a mineraloga Jana Svatopluka Presla (1791-1849) jsou údaje o velikosti a původu tohoto největšího českého granátu ověřené a pravdivé.

Dnes se české granáty těží v prostoru Panských jam u Podsedic jen nedaleko od historicky největšího nálezu z 18. století. Po vytěžení jsou granáty převáženy ke zpracování do výrobně uměleckého družstva Granát v Turnově.

V současnosti největší granát na území České republiky se nachází v muzeu českého granátu v Třebenicích. K vidění je zde nádherný kámen, který váží přes 2,5 gramu a ukrývá v sobě i malý zirkon. user-avatar

Václav Pokorný

1. 10. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu