V Ordosu vám zácpy opravdu nehrozí.

V Ordosu vám zácpy opravdu nehrozí. | zdroj: wikicommons


Největší město duchů Ordos stále marně čeká na své obyvatele

TÉMATA: Ordos | město duchů | Čína | Vnitřní Mongolsko | realitní boom

user-avatar

Crazy Eyes

10. 01. 2016 | 11:00

Na začátku byly velkolepé plány, ty se ale rozplynuly při střetu s realitou. Ve vnitrozemí Číny v oblasti Inner Mongolia se nachází město jménem Ordos. Na první pohled na něm není nic zvláštního, když se ale podíváte pozorněji, něco tu nehraje. V oknech vysokých budov není vidět živáčka, na ulicích je liduprázdno. Ordos je totiž největším městem duchů na světě!

Město Ordos ve Vnitřním Mongolsku se začalo stavět v roce 2003. Navzdory tomu, že ve městě bydlí jen 17 % Mongolců, rozhodla se Čína postavit město v mongolském stylu.

Na ploše 355 kilometrů čtverečních bylo postaveno město pro milion lidí, dodnes se nicméně podařilo obsadit jen 2 % města. Hlavní investor a developer nastolil v roce 2008 cenu bydlení na 10 až 11 tisíc USD za čtvrtletí. Dnes cena klesla 3 krát na 4–4,5 tisíc USD. Tak nebo tak, ceny jsou pro většinu obyvatel provincie nereálné, protože průměrný plat v oblasti je 400 až 500 USD.

Během několika let provozu jsou všechny společnosti ve ztrátách, a přesto musí pokračovat v opravách, úpravách chodníků, veřejného osvětlení a zajišťování bezpečnosti. Tyto náklady činí 10 až 12 milionů USD měsíčně.

Projekt Ordos byl zahájen v regionu  Kchang-pa-š'  poté, co se zde našly velké zásoby uhlí a dalších nerostných surovin. Oblast byla rychle zastavěna kancelářskými budovami, administrativními centry, vládními budovami, muzei, kulturním objekty a sportovními zařízeními.

Problém je však v tom, že se jim oblast nedaří zalidnit. Se současným tempem by trvalo dalších 50 let, než by kapacitu města zaplnili. Paradoxem je, že Čína je přelidněna a tady vzniklo moderní město duchů, kde nikdo nechce bydlet.

user-avatar

Crazy Eyes

10. 01. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu