válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší město duchů Ordos stále marně čeká na své obyvatele

Největší město duchů Ordos stále marně čeká na své obyvatele
Zdroj: wikicommons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Na začátku byly velkolepé plány, ty se ale rozplynuly při střetu s realitou. Ve vnitrozemí Číny v oblasti Inner Mongolia se nachází město jménem Ordos. Na první pohled na něm není nic zvláštního, když se ale podíváte pozorněji, něco tu nehraje. V oknech vysokých budov není vidět živáčka, na ulicích je liduprázdno. Ordos je totiž největším městem duchů na světě!

Crazy Eyes 10. ledna 2016

Město Ordos ve Vnitřním Mongolsku se začalo stavět v roce 2003. Navzdory tomu, že ve městě bydlí jen 17 % Mongolců, rozhodla se Čína postavit město v mongolském stylu.

Na ploše 355 kilometrů čtverečních bylo postaveno město pro milion lidí, dodnes se nicméně podařilo obsadit jen 2 % města. Hlavní investor a developer nastolil v roce 2008 cenu bydlení na 10 až 11 tisíc USD za čtvrtletí. Dnes cena klesla 3 krát na 4–4,5 tisíc USD. Tak nebo tak, ceny jsou pro většinu obyvatel provincie nereálné, protože průměrný plat v oblasti je 400 až 500 USD.

Během několika let provozu jsou všechny společnosti ve ztrátách, a přesto musí pokračovat v opravách, úpravách chodníků, veřejného osvětlení a zajišťování bezpečnosti. Tyto náklady činí 10 až 12 milionů USD měsíčně.

Projekt Ordos byl zahájen v regionu Kchang-pa-š‘ poté, co se zde našly velké zásoby uhlí a dalších nerostných surovin. Oblast byla rychle zastavěna kancelářskými budovami, administrativními centry, vládními budovami, muzei, kulturním objekty a sportovními zařízeními.

Problém je však v tom, že se jim oblast nedaří zalidnit. Se současným tempem by trvalo dalších 50 let, než by kapacitu města zaplnili. Paradoxem je, že Čína je přelidněna a tady vzniklo moderní město duchů, kde nikdo nechce bydlet.

Další články

Zavří­t reklamu