válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší loupež v dějinách Japonska není dosud vyřešena

Největší loupež v dějinách Japonska není dosud vyřešena
Zdroj: profimedia.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

10. prosince roku 1969 převáželi čtyři zaměstnanci banky Nippon Trust Bank peníze v hodnotě 294 milionů jenů. V kovových boxech byly mimo jiné odměny pro zaměstnance společnosti Toshiba. Pak ale na cestě zastavil vůz uniformovaný policista na motorce.

Tomáš Chalupa 21. ledna 2021

To, co se dělo dál, bylo jako z filmu. Policista mužům ve voze řekl, že dům šéfa banky byl právě vyhozen do povětří a že existuje silné podezření, že také v jejich voze je nálož. Muži rychle vystoupili a policista vlezl pod auto, aby bombu našel. O chvíli později byly vidět plameny a cítit kouř, policista se rychle vykutálel zpod vozu a volal, že dojde k explozi. Zaměstnanci banky se dali na útěk a skryli se za nedalekou zdí. Policista ale neutíkal, místo toho nasedl do vozu a odjel. Kovové boxy s téměř 300 miliony jenů zmizely.

Pozdější vyšetřování odhalilo, že loupež byla skvěle naplánovaná a provedená bez jediného výstřelu. Oheň pod autem byla jen světlice, do banky navíc chodily poslední dobou výhružky požadující peníze, o čemž zaměstnanci věděli. Policie shromáždila 120 důkazů, včetně přetřené motorky, nicméně pachatele nedopadla. Navíc mnoho důkazů zřejmě pachatel nechal na místě činu, aby zmátl policii.

Thumbnail # Psanec Ned Kelly se pokusil prostřílet z obklíčení v brnění
Mohlo by Vás zajímat:

Psanec Ned Kelly se pokusil prostřílet z obklíčení v brnění

Hlavním podezřelým byl devatenáctiletý syn policejního důstojníka, který sloužil jako motohlídka. Nebylo možné jej ale usvědčit, protože zemřel pět dní po loupeži na otravu kyanidem. Muž sice neměl alibi na dobou loupeže, ale nikdy se nenašly uloupené peníze. Otrava byla vyšetřena jako sebevražda, otec muže ale vždy tvrdil, že je nevinný a s loupeží nemá nic společného. To nakonec konstatoval i soud, který jej zbavil všech podezření.

Policie pokračovala v pátrání a rozjela nejrozsáhlejší vyšetřování v dějinách země. Lupiče hledalo 170 tisíc policistů po celé zemi, seznam podezřelých čítal 110 tisíc jmen. Po celém Japonsku bylo rozmístěno 780 tisíc policejních nákresů pravděpodobné podoby pachatele.  Mezi podezřelými byl i  šestadvacetiletý  muž, který se podobal muži z obrázku. Byl sice zatčen, ale na dobu loupeže měl dokonalé alibi – vykonával dozor u zkoušky. Další podezřelý byl kamarád onoho muže, který spáchal sebevraždu. Byly u něj nalezeny velké peníze, jejichž původ nedokázal vysvětlit. Policie ale přes veškerou snahu nedokázala najít důkaz, že jde o ukradené peníze.

Thumbnail # Fritz Haarmann zabíjel mladé chlapce, jeho byt byl jak z hororu
Mohlo by Vás zajímat:

Fritz Haarmann zabíjel mladé chlapce, jeho byt byl jak z hororu

V roce 1998 magazín Šukan Honsei přišel s tvrzením, že pachatele loupeže našel. Měl jím být pětapadesátiletý Judži Ogata. Ten novinářům přiznal, že loupež spáchal, a popsal její průběh, ale jeho výpověď nebyla věrohodná. Podle manželky i přátel si velmi rád vymýšlel, navíc v době po loupeži si v rodině několikrát půjčoval peníze. Věc se nakonec ukázala být spíše novinářskou kachnou.

Loupež už byla mezitím promlčena, pokud se její pachatel přizná, nehrozí mu za ni žádný postih. Doposud tak ale nikdo neučinil, a loupež je tak stále považována za nevyřešenou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu