válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší květinový průvod na světě uctil památku Vincenta van Gogha

Největší květinový průvod na světě uctil památku Vincenta van Gogha
Zdroj: corsozundert.nl
+ 13 fotek+ 14 fotek

Každoročně do holandského městečka Zundert přijíždí tisíce lidí, aby na vlastní oči viděly nejstarší a největší květinový festival v Evropě.

Markéta Oderská 12. září 2015

Městečko Zundert na jihu Holandska je s více než 33 hektary a 600 tisíci cibulkami květin největším dodavatelem jiřin na světě. Zatímco my v Čechách a na Moravě touto dobou pořádáme dožínkové slavnosti a hody, v Zundertu se první zářijovou neděli koná již tradiční květinový průvod městem. Ten letošní byl zasvěcen slavnému rodákovi – nizozemskému malíři Vincentu van Goghovi, jenž se v Zundertu před 162 lety narodil. Motivy a barevností jeho obrazů se inspirovali účastníci průvodu a v duchu malířovy osobité imaginace vyzdobili květy jiřin 19 obřích alegorických vozů, které projížděly ulicemi města.

Alegorický vůz s malířovou hlavou

Alegorický vůz s malířovou hlavou

Květinové průvody se v Zundertu pořádají od roku 1936, byť jejich začátky byly o mnoho skromnější než dnes, s vozy taženými koni a květinami ozdobenými bicykly. Od 60. let, s objevem stavebního materiálu zvaného styrofoam, z kterého se vozy začaly stavět, nabývaly květinové slavnosti pompéznějších rozměrů. Na každý vůz průměrně padne 400 tisíc květů, z nichž každý jeden zvlášť se musí na papírový povrch pečlivě připevnit. Do výzdoby mobilních soch se zapojují stovky dobrovolníků z dvaceti měst, které mezi sebou soutěží o nejlepší návrh. Letos si vítěznou cenu odvezl vůz s názvem Adieu Vincent, který zobrazoval malíře, jak se štětcem v ruce odpočívá na lůžku z fialově zbarvených květů.

Pro obyvatele Zundertu je květinový průvod velkým svátkem, na který se každým rokem těší. „Naše babičky a naši dědečkové s tím začali v roce 1936 a pořád se toho nemůžeme přesytit. Pravidelně první neděli v září nás zachvátí horečka. Podaří se alegorické vozy dokončit včas? Je dostatek jiřin? A kdo tentokrát vyhraje?“ stojí psáno na webových stránkách festivalu. Jak to dopadlo letos, můžete zhlédnout v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu