zdroj: YouTube


Největší květina na světě páchne jak mrtvola, přesto je atraktivní!

Největší květinou na světě je tahle tropická parazitická rostlina zvaná Rafflesia arnoldii. Její nádherný, jasně červený květ měří v průměru jeden metr a váží 10 kilogramů! V přírodě se vyskytuje velmi vzácně. Jejím domovem jsou tropické deštné pralesy v jihovýchodní Asii. Nečekejte od této krásky, že vás zahrne líbezně sladkou vůní. Naopak, páchne hůř jak tchoř!

user-avatar

Blondie

17. 09. 2014 | 07:01

Trochu se podobá muchomůrce červené, co říkáte?

Je to však právě pach zahnívajícího těla, který zdaleka láká opylovače – velké mrchožravé mouchy. Jen ty jsou schopny tuhle květinu opylovat. Rafflesia arnoldii je však pěkná mrcha! Své opylovače totiž oklame vidinou potravy a možností naklást vajíčka do mršiny. Mouchu tak jen využije, ale na oplátku jí nedá nic!

Masařky se slétají na květinu jak na mršinu

Kromě toho jen parazituje a ani se neobtěžuje s tvorbou chlorofylu. Nemá ostatně žádné listy ani kořeny. Po většinu roku se spokojeně skrývá před zraky světa uvnitř dřevitých stonků a kořenů své hostitelky – révovité liány rodu Tetrastigma.

Je zázrak ji v lese objevit, člověku se pak zatají dech.

Navzdory lstivým zbraním, které tato květinová koketa používá, se její opylení rovná zázraku. Květina totiž kvete jen pár dní v roce, a k tomu, aby moucha přenesla pyl na bliznu, musí vykvést poblíž sebe samčí i samičí květ.

Její pupeny se sbírají a používají jako přírodní léčivka

I to je jedním z důvodů, proč je tak vzácná. Bohužel se v poslední době stává i ohroženým druhem ruku v ruce s tím, jak valem ubývají tropické pralesy. Ohrožuje ji však také chtivost turistů a sběr jejích pupenů, které místní využívají k tradiční léčbě.

Rafflesii si jen tak neutrhnete. Váží 11 kilo!

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

17. 09. 2014 | 07:01

Zavří­t reklamu