válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší krytá farma na světě produkuje stokrát více zeleniny než běžné farmy

Největší krytá farma na světě produkuje stokrát více zeleniny než běžné farmy
Zdroj: innovaticias.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Bývalá továrna na výrobu polovodičů v Japonsku se proměnila v největší krytou farmu na světě. Zasloužil se o to rostlinný fyziolog Šigeharu Šimamura, jenž svůj dlouholetý sen o efektivním farmaření převedl do praxe. Už rok po zahájení produkce farma dodávala na trh 10 000 hlávek salátu denně!

Markéta Oderská 24. února 2016

Farma se nalézá v prefektuře Mijagi na východě Japonska, tedy v oblasti, která byla v roce 2011 těžce zasažena ničivým zemětřesením a tsunami. V důsledku toho byla v tamní továrně na polovodiče ukončena výroba. Šimamura toho využil a opuštěný objekt o velikosti více než sedm tisíc metrů čtverečních přeměnil na krytou farmu. Vtiskl tak budově nový účel a pomohl oblasti zasažené nedostatkem potravin dodávat čerstvou, lokálně pěstovanou zeleninu.

Farma působí jak ze sci-fi.

Farma působí jak ze sci-fi.

Klíčem k úspěšnému farmaření je vedle hydroponie 17 500 LED světel rozmístěných nad 18 pěstebnými regály vertikálně rozloženými v 15 úrovních nad sebou. Tyto zářivky vyvinuté japonskou GE vyzařují světlo o takových vlnových délkách, které jsou optimální pro růst rostlin a které Šimamurovi umožňují kontrolovat denní i noční cyklus a akcelerovat produkci. Tímto způsobem farma spotřebovává o 40 méně procent energií a o 99 procent méně vody než venkovní farmy. Kromě toho umí zredukovat ztráty úrody na pouhých 10 procent. Na třech centimetrech čtverečních tak oproti konvenčním farmám dosahuje stonásobně vyšší produkce.

Zakladatel farmy a ředitel společnosti Mirai – Šigeharu Šimamura

Zakladatel farmy a ředitel společnosti Mirai – Šigeharu Šimamura

Šimamura má s farmou další plány. Chce v ní pěstovat větší škálu zeleniny a rovněž léčivé rostliny. Také chce ušetřit i na lidské síle použitím speciálně vyvinutých robotů. Pěstební systém je sice už nyní z poloviny automatizovaný, ale sběr úrody se stále provádí ručně. „V budoucnu by mohli roboti sázet, sklízet a přepravovat úrodu k balící lince,“ přestavuje svou vizi. V každém případě je tento druh farmaření řešením všude tam, kde je nedostatek zdrojů či půdy nebo problematické počasí, ať už jde o rozvojové země či přelidněná města. Ostatně podobné farmy se zakládají už i v dalších částech světa, například v Hongkongu, USA i na Dálném Východě v Rusku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu