Přestože se z celého aveburského kamenného komplexu dodnes dochovala jen malá část původní stavby, působí zbylé kameny majestátně.

Přestože se z celého aveburského kamenného komplexu dodnes dochovala jen malá část původní stavby, působí zbylé kameny majestátně. | zdroj: pinterest


Největší kamenný kruh na světě byl ve skutečnosti čtverec

TÉMATA: archeologie | objevy | anglie | avebury | megality | pravěk

user-avatar

Yvonne K.

9. 08. 2017 | 09:30

Uvnitř Avebury – největšího kamenného kruhu na světě – objevili britští archeologové tajemný “čtverec”. Objev nových megalitů v místě slavné památky je velkým překvapením a vyžádá si další archeologický průzkum.

Archeologové označili objev za něco "nevídaného". Mark Gillings z Leicesterské univerzity prohlásil,  že ani v "nejdivočejších snech" nečekali, že v samém srdci Avebury najdou to, co nazval "kamenným čtvercovým kruhem".

"Detekovali jsme a zmapovali řadu prehistorických stojících kamenů, které byly následně ukryty a pohřbeny, stejně jako další, které lidé pravděpodobně zničili v 17. a 18. století," uvedl Gillings. Pozice kamenného čtverce

Unikátní čtvercová megalitická památka je zřejmě nejstarší kamennou formací v Avebury. K jejímu odhalení dochází 80 let poté, co archeolog a marmeládový magnát Alexander Keiller objevil řadu menších kamenů vztyčených v blízkosti kamene známého jako Obelisk. Tým archeologů z univerzit v Leicesteru a Southamptonu na jeho práci v podstatě navázal a díky geofyzikálnímu průzkumu a radarovým technologiím dokončil to, co Keiller před vypuknutím 2. světové války započal.

“Ukázalo se, že řada kamenů, které identifikoval, jsou jednou stranou čtverce megalitů o šířce asi 30 metrů, které obklopovaly Obelisk,” uvedl Joshua Pollard ze Southamptonské univerzity. "Megalitické kruhy jsou dobře známé od doby, kdy bylo postaveno Avebury, ale čtvercová megalitická uspořádání o takovýchto rozměrech a složitosti jsou něco neslýchaného,” dodal vědec. Schéma uspořádání kamenů v jižním kruhu Avebury

Je to vůbec poprvé, co by monument tohoto typu vůbec nalezen. Nacházel se v místech, kde v době kolem 3 500 před naším letopočtem stával pravoúhlý dřevěný dům. Podle archeologů měl možná kamenný čtverec připomínat tento dům a část  zakládající osady, takže byl pak použit jako střed jižního vnitřního kruhu. Pokud by se tato domněnka potvrdila, mohlo by to vysvětlit, proč byl v Avebury vybudován celý tento podivuhodný kamenný komplex. Kameny, které dodnes stojí v Avebury

Monument v Avebury vznikal  zhruba v letech 2850 až 2200 před naším letopočtem. Je to typ henge, obehnaného valem a příkopem. Skládá se ze tří kamenných kruhů, kde původně stávalo sto kamenů z pískovce. Kameny nebyly nijak upravovány ani otesávány a váží okolo 40 tun. 

Původní účel stavby není neznámý, ačkoli archeologové se domnívají, že s největší pravděpodobností sloužil k náboženským obřadům a oslavám.

 

user-avatar

Yvonne K.

9. 08. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu