válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší kamennou desku objevili na pravěkém pohřebišti na jihu Indie

Největší kamennou desku objevili na pravěkém pohřebišti na jihu Indie
Zdroj: ancientpages.com

Indičtí archeologové prozkoumávající prehistorické megalitické pohřebiště ve vesnici Neremetta v indickém státě Telangana odkryli obrovskou kamennou desku, jejíž stáří je odhadováno až na 3000 let. Je největším nalezeným kamenem tohoto druhu v této zemi, ne-li na světě.

Yvonne Pokorná 7. června 2017

Kámen váží 40 tun, na délku měří 6,7 metrů, na šířku čtyři metry a tloušťku má 65 centimetrů. Trvalo čtyři hodiny, než takto těžký kámen dokázal obrovský jeřáb vytáhnout ze země.

“Můžeme bezpečně říci, že je to největší megalitický stropní kámen, který kdy byl nalezen v jižní Indii a jeden z největších v celé zemi. Nemůžeme tvrdit, že je největším na světě, protože nevíme, zda někde neexistují ještě větší,” prohlásil Ramulu Naik, zástupce ředitele ministerstva archeologie a památek ve státě Telangana.

Obrovský plochý kámen byl použit k překrytí megalitického pohřebiště.

Obrovský plochý kámen byl použit k překrytí megalitického pohřebiště.

Průzkum na pohřebišti ve vesnici Neremetta následoval po objevu megalitických hrobů v Pullur Banda poblíž města Siddipet. V oblasti se nalézá na padesát neobyčejných megalitických pohřebišť, které zahrnují menhiry, hromady kamenů (cairns), dolmeny i kamenné kruhy.

V prehistorických dobách plnily ploché kamenné desky speciální funkci. Přikrývaly se jimi hroby na ochranu těla zemřelého před predátory, neboť dávní lidé věřili, že duše žije i po smrti. Na otázku, jak dokázali pravěcí lidé položit tak těžký kámen na hrob, Ramulu Laik vysvětluje:

“Nejprve asi vykopali hrob poblíž obrovské desky, zasypali ji štěrkem a přesunuli kámen tak, že ho rolovali buď přes kulaté kameny, nebo dřevěné klády. Také mohli kopat přímo pod kamennou deskou, pohřbít tam mrtvého a zakrýt jej.”

Kosti a keramické nádoby byly nalezeny na pohřebišti.

Kosti a keramické nádoby byly nalezeny na pohřebišti.

U nedalekého menhiru archeologové rovněž našli kus pažní kosti a tři další kosti, které odeslali k analýze a DNA testům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu