válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší graffiti z celého světa najdete v Riu de Janeiru, měří přes tři kilometry čtvereční!

Největší graffiti z celého světa najdete v Riu de Janeiru, měří přes tři kilometry čtvereční!
Zdroj: atlasobscura.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Brazilské Rio de Janeiro – to nejsou jen pláže s bílým pískem, karneval a polonahé tanečnice samby. Je to také město, kde je oslavován street art a kde se můžete při procházce po nábřeží obdivovat největšímu pouličnímu graffiti na světě.

Yvonne Pokorná 22. ledna 2018

V Riu de Janeiru během letní olympiády padaly nejen sportovní rekordy, ale i takové, který nikdo nečekal – největší sprejem nastříkané graffiti od jediného umělce. Nese název Etnias a vyobrazuje představitele pěti domorodých etnik z pěti různých kontinentů.

Autorem je světově proslulý brazilský výtvarník Eduardo Kobra, který je vytvořil na zakázku mezinárodního olympijského výboru u příležitosti XXXI. letních olympijských her v roce 2016, pořádaných poprvé v historii na jihoamerickém kontinentu. V duchu olympijských hodnot bylo umělcovým záměrem ukázat, že lidstvo tvoří jeden celek.

Kobra na svém díle pracoval dva měsíce, dvanáct hodin denně, a spotřeboval 380 litrů bílé barvy, kolem 15 hektolitrů dalších barev a 2 800 sprejů. Výsledný obraz se rozprostírá na ploše velké téměř tři kilometry čtvereční a je dvakrát tak větší než graffiti v mexickém Mazatlanu, které bylo dosavadním držitelem světového rekordu zapsaného do Guinnessovy knihy rekordů.

Sám Kobra si však olympiády neužil, neboť po dokončení práce musel odletět do Ohia, aby tam dokončil graffiti s portrétem Neila Amstronga. Kobrovy ikonické street arty jsou k vidění i v jiných městech, jako třeba v New Yorku, Londýně, Tokiu nebo Amsterdamu, ale žádný se nemůže pochlubit světovým rekordem jako jeho Etnias v Riu de Janeiru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu