válkaČeskoslovenskoobjevy

Camp Nou v působivé animaci: Největší fotbalový stadion v Evropě se ještě zvětší

Jeden z nejslavnějších stadionů světa otevřený 24. září 1957 se zanedlouho začne měnit. Camp Nou, domov fotbalistů FC Barcelony, čeká významná rekonstrukce. Podívejte se na 3D animaci ukazující celou jeho proměnu, která začne příští rok. Stadion dostane nový plášť a tribuny překryje střecha. Diváci ani hráči se nebudou nikam stěhovat, všechny práce budou probíhat za plného provozu. Nyní se na tribuny vměstná 99 354 diváků, ale i to se po rekonstrukci změní. Nová místa vzniknou v horní části tribun, takže kapacita stoupne na 105 tisíc diváků.

Václav Pokorný 24. září 2017

Španělskému klubu FC Barcelona přestal v polovině padesátých let kapacitně vyhovovat šedesátitisícový stadion Les Corts. Proto tým architektů Francesca Mitjanse-Míróa, Josepa Soterase a Lorenza Garcíi Barbóna navrhl stadion nový, postavený ze železa a betonu. Stavěl se tři roky a dnes je se svou výškou 48 metrů a plochou zabírající 55 000 metrů čtverečních největším fotbalovým stadionem v Evropě a druhým největším na světě.

Přestože se stadion oficiálně jmenoval Estadi del FC Barcelona, již krátce po svém zpřístupnění dostal přezdívku Camp Nou, což v katalánštině značí „nové hřiště“. Na tento častěji užívaný název byl přejmenován po hlasování klubu fanoušků v roce 2000.

Kapacita stadionu bývá využívána k pořádání významných akcí nejrůznějšího charakteru. V roce 1982 zde papež Jan Pavel II. sloužil mši pro více než 120.000 lidí, Camp Nou hostil i obří koncerty zpěváka Michaela Jacksona nebo skupiny U2.

O věhlasu stadionu svědčí i to, že na celosezónní vstupenky se nečekají žádné fronty, jediný způsob, jak je získat, je zdědit je, či jinak získat od jiného majitele. Jsou totiž vždy vyprodané.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu