Museu dos Fósforos  – nejrozsáhlejší sbírka zápalkových krabiček v Evropě

Museu dos Fósforos – nejrozsáhlejší sbírka zápalkových krabiček v Evropě | zdroj: Férias em Portugal


Největší evropskou sbírku zápalek najdete v klášteře svatého Františka v Portugalsku

TÉMATA: muzea | exponáty | sběratelství | zápalky | design

user-avatar

Yvonne K.

22. 02. 2018 | 11:00

Za vším hledej ženu, říká známé rčení. Za vznikem Muzea zápalek v portugalském Tomaru stojí ovšem ženy dvě – britská královna a jistá Američanka. Tato největší soukromá kolekce zápalek v Evropě je ale především výsledkem sběratelské vášně jednoho zapáleného cestovatele, která se roznítila před 65 lety.

Sběratel Aquiles da Mota Lima byl portugalský obchodník, který cestoval po celém světě. Krabičky od zápalek začal sbírat od roku 1953. Tehdy plul na lodi do Anglie, kde se chtěl účastnit korunovace královny Alžběty II. Během plavby se seznámil s jednou Američankou, která ho poprosila, jestli by pro ni nesehnal pár krabiček od zápalek speciálně navržených a vyrobených u příležitosti korunovace. Také se jej zeptala, zda by během svých cest pro ni nenasbíral  krabičky od zápalek i v dalších zemích a neposlal by jí je domů na její adresu. Dámě je těžké něco odmítnout, a tak muž souhlasil.

Pokaždé když Mota Lima objevil zajímavou krabičku, schoval si jednu i pro sebe. Během 27 let ve 127 zemích světa nasbíral 43 000 krabiček o celkovém obsahu kolem dvou až tří milionů sirek. Ty nejstarší pocházejí z konce 18. století.

Po sběratelově smrti přešla celá sbírka do péče jeho dcery Marie Heleny da Mora Limy. V roce 1980 ji dostalo darem město Tomar. Z privátní sbírky se stalo muzeum, celoročně otevřené veřejnosti. Nachází se na nádvoří kláštera Svatého Františka v Tomaru hned vedle stejnojmenného kostela.

Sbírka zabírá sedm velkých místností. Kromě krabiček a obalů od zápalek nejrůznějších velikostí a tvarů je zde k vidění také 16 000 zápalkových nálepek s rozmanitými motivy. Vystavené exponáty jsou uspořádány podle země původu a někdy i tematicky – podle motivů aut, lodí, zvířat, sportovců, filmových hvězd, zbraní, uniforem či erotiky. Mezi nejcennější unikáty patří třeba obrovská krabička z Belgie, dlouhá 40 centimetrů, dále ručně vyšívané a malované portugalské obaly na zápalky nebo zápalky vydané ke korunovaci britské královny.

user-avatar

Yvonne K.

22. 02. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu