Američtí piloti a jejich malí pasažéři

Američtí piloti a jejich malí pasažéři | zdroj: motherlandtourvn.com


Největší dětská záchranná operace v historii se neobešla bez mnoha obětí

TÉMATA: usa | vietnam | letadla

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 04. 2015 | 11:00

Psal se rok 1975 a válka ve Vietnamu vstupovala do své závěrečné fáze. Jihovietnamská metropole Saigon byla pod palbou nepřítele, Američané evakuovali své jednotky i civilisty a prezident Gerald Ford rozhodl, že je potřeba zachránit také co nevíce dětí – sirotků. Armáda pro ně vypravila obří letadla C-5 Galaxy. Začala operace Babylift.

Saigon byl plný sirotků, jejichž rodiče zemřeli nebo se o ně prostě nemohli  starat. Mnoho rodin nechalo své děti ležet u dveří amerických sirotčinců a doufali, že se o ně americká vláda postará. Všem bylo jasné, co se stane, až Severovietnamci ovládnou Jižní Vietnam, a rodiče tak chtěli své děti těchto budoucích hrůz ušetřit.

Prezident Gerald Ford byl oslovován mnoha neziskovými organizacemi s žádostmi, aby pro tyto válečné děti něco udělal. A tak se rozhodl vypravit obří vojenská letadla C-5 Galaxy, aby z Vietnamu evakuovala co nejvíce těchto dětí.

Letiště Ta Son Nhut se stalo místem, odkud vzlétaly stroje naplněné malými dětmi. Jeden z letů ovšem skončil tragicky. Dvanáct minut po startu se letounu znenadání utrhly zadní nákladové dveře, které se uvolnily ze zámku a odpadly. Nastala rychlá dekomprese. Piloti se snažili přistát zpět na letišti, jenže dva ze čtyř hydraulických systémů nefungovaly, a ovládání letadla tak bylo mimořádně obtížné. Stroj začal rychle klesat, piloti se snažili zvednout jeho nos, ale letadlo dopadlo do rýžového pole, na kterém dále skákalo a nakonec narazilo do kamenné hráze a rozpadlo se na několik částí. Zemřelo 138 lidí, mezi nimi 78 dětí mladších 10 let.

Přes tuto katastrofu a také zvyšující se riziko zásahu pozemní palbou, operace Babylift pokračovala. Když se nedostávalo času a dopravních letounů, do hry se vložil miliardář Robert Macauley, který na své náklady najal a vypravil Boeing 747, který odvezl z Jižního Vietnamu přes 300 dětí. Celkem se díky odvaze a umění posádek podařilo zachránit přes 2500 malých dětí. Ty skončily v rodinách po celých Spojených státech. Jsou z nich dnes právoplatní američtí občané. Díky programu na vyhledávání příbuzných pomocí DNA se dnes mohou setkat se svými skutečnými rodiči ve Vietnamu, tedy pokud jsou ještě naživu.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 04. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu