válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší dětská záchranná operace v historii se neobešla bez mnoha obětí

Největší dětská záchranná operace v historii se neobešla bez mnoha obětí
Zdroj: motherlandtourvn.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Psal se rok 1975 a válka ve Vietnamu vstupovala do své závěrečné fáze. Jihovietnamská metropole Saigon byla pod palbou nepřítele, Američané evakuovali své jednotky i civilisty a prezident Gerald Ford rozhodl, že je potřeba zachránit také co nevíce dětí – sirotků. Armáda pro ně vypravila obří letadla C-5 Galaxy. Začala operace Babylift.

Tomáš Chalupa 24. dubna 2015

Saigon byl plný sirotků, jejichž rodiče zemřeli nebo se o ně prostě nemohli starat. Mnoho rodin nechalo své děti ležet u dveří amerických sirotčinců a doufali, že se o ně americká vláda postará. Všem bylo jasné, co se stane, až Severovietnamci ovládnou Jižní Vietnam, a rodiče tak chtěli své děti těchto budoucích hrůz ušetřit.

Prezident Gerald Ford byl oslovován mnoha neziskovými organizacemi s žádostmi, aby pro tyto válečné děti něco udělal. A tak se rozhodl vypravit obří vojenská letadla C-5 Galaxy, aby z Vietnamu evakuovala co nejvíce těchto dětí.

Letiště Ta Son Nhut se stalo místem, odkud vzlétaly stroje naplněné malými dětmi. Jeden z letů ovšem skončil tragicky. Dvanáct minut po startu se letounu znenadání utrhly zadní nákladové dveře, které se uvolnily ze zámku a odpadly. Nastala rychlá dekomprese. Piloti se snažili přistát zpět na letišti, jenže dva ze čtyř hydraulických systémů nefungovaly, a ovládání letadla tak bylo mimořádně obtížné. Stroj začal rychle klesat, piloti se snažili zvednout jeho nos, ale letadlo dopadlo do rýžového pole, na kterém dále skákalo a nakonec narazilo do kamenné hráze a rozpadlo se na několik částí. Zemřelo 138 lidí, mezi nimi 78 dětí mladších 10 let.

Přes tuto katastrofu a také zvyšující se riziko zásahu pozemní palbou, operace Babylift pokračovala. Když se nedostávalo času a dopravních letounů, do hry se vložil miliardář Robert Macauley, který na své náklady najal a vypravil Boeing 747, který odvezl z Jižního Vietnamu přes 300 dětí. Celkem se díky odvaze a umění posádek podařilo zachránit přes 2500 malých dětí. Ty skončily v rodinách po celých Spojených státech. Jsou z nich dnes právoplatní američtí občané. Díky programu na vyhledávání příbuzných pomocí DNA se dnes mohou setkat se svými skutečnými rodiči ve Vietnamu, tedy pokud jsou ještě naživu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu