válkaČeskoslovenskoobjevy

Největší čistička vzduchu na světě přeměňuje smog v drahokamy

Největší čističku vzduchu na světě odhalili nedávno v holandském Rotterdamu. Nejenom, že vyčistí 30 000 kubíků metrů smogu za hodinu, ale ještě ho promění v elegantní drahokamy, které se dají použít do šperků.

Ivanhoe 13. října 2015

Dánský umělec a inovátor Daan Roosegaarde byl tak znepokojen rostoucím množstvím smogu v mnoha městech po celém světě, že se s tím rozhodl něco udělat. Vedle svého studia v holandském Rotterdamu proto nedávno postavil sedmimetrovou věž, která pohlcuje a filtruje smog. Zachycené částečky smogu pak kondenzuje do malých kamínků, které se dají vkládat do prstýnků či manžetových knoflíčků. „Každý tento kamínek obnáší tisíc kubických metrů vzduchu, takže když si koupíte jeden prstýnek, v podstatě to znamená, že jste městu darovali tisíc kubíků čistého vzduchu,“ vysvětluje Roosegaarde.

Na prototypu umělec pracoval tři roky a zrealizoval ho díky finanční podpoře ze strany města. Nicméně rád by svou čističku dostal do mnohem znečištěnějších měst, jako je třeba Peking nebo Bombaj. Proto spustil kampaň na Kickstarteru, aby na svůj projekt získal další prostředky. Možná i Ostrava by se jeho nápadem mohla inspirovat, časem bychom se třeba dočkali toho, že z města uhlí a železa by se stala metropole bižuterie.

Další články

Zavří­t reklamu