válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejúžasnější drahokam na světě pochází z jícnu sopky

Nejúžasnější drahokam na světě pochází z jícnu sopky
Zdroj: geologyin.com

Helenit je sklo vyrobené člověkem, ale je považováno za drahokam. Je vyrobeno z popele z jícnu sopky Svatá Helena. Helenit byl poprvé vyroben spíše náhodou v roce 1980 právě po erupci této sopky.

Tomáš Chalupa 7. března 2017

Právě tato ohromná erupce zastínila prachem a popelem polovinu severozápadu Spojených států. Událost vzbudila pochopitelně mimořádnou pozornost médií i obyvatel. Lidé si brali popel domů jako suvenýr. Pracovníci firmy Weyerhouser Timber Company použili acetylenové louče a podařilo se jim popel roztavit do podoby zeleného skla. Informace o tom, že popel se dá tavit na sklo, se rychle rozkřikla. Následovalo mnoho dalších experimentů včetně laboratorních za vysokých teplot. To, na co náhodou přišli lidé z Weyerhouser Company, se potvrdilo: z popele sopky se dá vyrobit sklo.

Několik podnikavých lidí se pustilo do výroby kamenů z helenitu a osazovali jimi nejrůznější šperky. Slovo helenit vzniklo asi po roce, kdy jej poprvé použila firma Dharma Trading Company jako svůj obchodní název. Helenitem může být nazýváno jen sklo vyrobené ze sopečného popela, a to pouze ze Svaté Heleny.

Helenitové kameny nemusí mít nutně jen zelenou barvu, vyskytují se také v modré a červené. Chemické složení kamene je 65 % SiO2, 18 % Al2O3, 5 % Fe2O3, 4 % CaO, 4 % Na2O, a 2 % MgO.

Helenit se dobře ujal ve šperkařském průmyslu, protože je levnější než pravé smaragdy a další kameny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu