válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstrmější ulice světa je na Novém Zélandu. Tady jsou lidé pořád na šikmé ploše, zato ale fit!

Nejstrmější ulice světa je na Novém Zélandu. Tady jsou lidé pořád na šikmé ploše, zato ale fit!
Zdroj: flickr
+ 7 fotek+ 8 fotek

Balden Street v novozélandském městě Dunedin se oficiálně těší titulu nejstrmější ulice na světě. Je sice dlouhá jen 350 metrů, ale co jí chybí na délce, to bohatě dohání ostrostí svého sklonu, jenž v horní části dosahuje až 36 procent! Kvůli tomu museli povrch silnice vylít betonem, protože asfalt by mohl v horkých dnech stékat dolů.

Ivanhoe 10. září 2015

Není divu, že lidé, kteří v Baldwinově ulici bydlí, nebo ji často navštěvují, oplývají velmi dobrou fyzickou kondicí a mají vypracované svalstvo na nohách. Tak například pošťák Kevin Hanifin si pochvaluje, jak se mu zlepšila forma za poslední tři roky, co tady doručuje poštu. Třiašedesátiletý Dave Kernahan zase říká, že když se rozhodl zhubnout, nemusel utrácet za návštěvy fitcentra, stačilo chodit po ulici nahoru a dolů a váha byla dole. Nyní ulici v pohodě oběhne třicetkrát za den a jeho osobní denní rekord dělá 105 koleček!

Ani autem není lehké tento kopec vyjet.

Ani autem není lehké tento kopec vyjet.

Ne každý si však v procházkách po Baldwinově ulici libuje. Najdou se tu i obyvatelé, kteří ji nikdy nevystoupali. Ovšem zdolat tento příkrý kopec je obtížné i ve voze, zejména pak v těch nejprudších úsecích. “Bude asi lepší to tudy vzít pěšky než si odrovnat auto,“ usoudil umělec Daniel Mead, když v roce 2013 měl na horním konci ulice malovat na zeď.

Za to, že je Baldwinova ulice tak strmá, vděčí místní lidé urbanistům z Londýna. Ti když v polovině 19. století město projektovali, vůbec se neseznámili se zdejším terénem a ulice jednoduše uspořádali do mřížky. Až když se začalo stavět, zjistili, jak nebezpečně strmé jsou kopce, na kterých měly ulice stát. Místo aby se vrátili k rýsovacím prknům, drželi se dál původního projektu. Dokonce se ani nenamáhali zkrotit příkrý svah serpentinami a silnici vedli rovně. Kde byl svah až moc prudký, tam jednoduše skončili. Takto strmé jsou i další paralelně běžící ulice v Dunedinu, ale jen Baldwinova užívá titulu nejstrmější ulice na světě.

Charitativní závody Cadbury Jaffa Race, kdy se po ulici kutálejí čokoládové bonbony.

Charitativní závody Cadbury Jaffa Race, kdy se po ulici kutálejí čokoládové bonbony.

Na neumětelství někdejších projektantů místní ale už dávno zapomněli a naopak jsou na svoji ulici patřičně hrdí. Pořádají tu atletické závody i každoroční charitativní festival, kdy se z kopce dolů kutálejí tisíce tisíce čokoládových bonbonů nebo tenisových míčků, které si lidé zakoupili, aby podpořili charitu.

Další články

Zavří­t reklamu